Niemiecki klucz do kariery

Jedynym językiem, poza polskim, który posiada status języka urzędowego w 25 gminach województwa opolskiego, jest język niemiecki. Dla ponad 100 milionów osób na świecie jest to język ojczysty, a niemal 13 milionów osób poza Republiką Federalną Niemiec rozpoczęło jego naukę w szkole. Ponadto, w Polsce jest to drugi język najczęściej deklarowany na egzaminie dojrzałości.* Co decyduje o jego popularności?

Znajomość języka niemieckiego to nie tylko przydatna umiejętność podczas wizyt w krajach niemieckojęzycznych, ale także możliwość kontaktów z sąsiadami, którzy są dla nas ważnymi partnerami gospodarczymi i kulturalnymi. Tym bardziej, że już 30 tys. polskich firm rozpoczęło działalność w Niemczech i jest rozliczanych w tamtejszych "skarbówkach". W ubiegłym roku obroty handlowe Polski z Niemcami osiągnęły rekordowy poziom 71,5 mld euro**. Dlatego ci, którzy poza językiem angielskim, posługują się także językiem naszych zachodnich sąsiadów, mają większe szanse na polskim i europejskim rynku pracy.

Rośnie też emigracja Polaków do Niemiec, dając tym samym impuls do nauki tego języka. Według danych GUS w 2012 r. za Odrę zdecydowała się wyjechać rekordowa liczba ponad pół miliona osób. Powodem jest stałe zapotrzebowanie na specjalistów IT, inżynierów różnej specjalności, programistów oraz lekarzy, a także atrakcyjne zarobki. Chętnie zatrudniani są także opiekunowie osób starszych i dzieci oraz osoby z wykształceniem gastronomicznym i hotelarskim.

Jednak znajomość języka niemieckiego to nie tylko gwarancja dobrej pracy, ale także dostęp do wiedzy. Język ten zajmuje trzecie miejsce w dziedzinie publikacji naukowych, a co dziesiąta książka na świecie wydana jest po niemiecku. Szczególnie osoby zainteresowane medycyną, farmacją, biologią, biotechnologią, elektrotechniką, informatyką i telekomunikacją właśnie w tym języku mogą znaleźć najwięcej informacji i uzyskać dostęp do najnowszego stanu wiedzy, bo wymienione branże są najszybciej rozwijającymi się w Niemczech. A od dobrego wykształcenia już krótka droga do dobrych zarobków. Znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów jest doceniana także przez polskich pracodawców - średnie wynagrodzenie osób posługujących się tym językiem wynosi 5500 zł. Osoby na stanowiskach zarządczych, które posługują się nim w stopniu biegłym zarabiają nawet o 65% więcej niż ich koledzy na tych samych stanowiskach***, ale bez znajomości języka niemieckiego.

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2013 przeprowadzonym przez firmę Sedlak and Sedlak
w Polsce znajomość tego języka na poziomie dobrym lub bardzo dobrym deklaruje 7% ankietowanych, co daje mu trzecie miejsce pod względem popularności (ustępując miejsca językowi angielskiemu i rosyjskiemu). Procent ten niestety spada, ponieważ jeszcze w roku poprzedzającym badanie, język niemiecki był na miejscu drugim.

Mimo słabnącej znajomości niemieckiego, Polska w oczach naszych zachodnich sąsiadów nie traci na atrakcyjności turystycznej. Według Ministerstwa Sportu i Turystyki największa liczba turystów w naszym kraju pochodzi właśnie z Niemiec - w 2013 r. z 15,8 mln zwiedzających, aż 5,3 mln to Niemcy. Dlatego warto uczyć się niemieckiego, choćby po to, by bez problemu porozumieć się
z turystami zza zachodniej granicy. Bo przecież Polak, Niemiec… dwa bratanki!

* - http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3155&Itemid=779

**- http://m.onet.pl/biznes/branze/handel-i-uslugi,rpxsl;http://biznes.onet.pl/niemcy-polski-urzednik-na-wage-zlota,18563,5611120,news-detal

*** - http://manager.nf.pl/znasz-jezyki-mozesz-liczyc-na-lepsza-pensje,,43539,18

Skrivanek Sp. z o. o.


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:38:03
Komentarze
 
Polityka Prywatności