Języki obce w IT? Tak, ale głównie programistyczne – odpowiadają studenci

Doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT. Co natomiast z języki obcymi? Studenci mówią tak, ale tylko językom programistycznym.

Niemal połowa badanych już od pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie zawodowe, które zdaniem 36% z nich zwiększa szanse na zatrudnienie tuż obok posiadanej wiedzy kierunkowej (22%). Z kolei za najmniej przydatne żacy uznali rekomendacje innych osób (3% badanych) i znajomość języków obcych (zaledwie 1%), ale nie programistycznych. Studenci stawiają na samodzielnie zaznajamianie się z technologiami webowymi. Najpewniej czują się w obsłudze Java/.Net, bazy danych, PHP i Java Script. Sam dyplom ukończenia studiów nie gwarantuje zdobycia pożądanego stanowiska. Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Studenci rozumieją te potrzeby i inwestują swój czas w samodzielną naukę najnowszych technologii, z obawy przed pozostaniem w tyle - mówi Michał Misiak, Dyrektor IT Focus Telecom Polska.

Prawie 3/4 ankietowanych nie spodziewa się trudności w znalezieniu pracy w branży IT, a ponad połowa z nich oczekuje na starcie wynagrodzenia między 2 a 2,5 tys. zł netto. Jednak tylko 13% byłoby zadowolonych z otrzymywania takiej samej kwoty po roku pracy. Wśród stanowisk największym zainteresowaniem cieszy się programista (22%), architekt aplikacji i specjalista ds. baz danych (po 15%). Rynek nie narzeka na brak specjalistów z dziedzin takich jak software czy programowanie. Tendencją wyznaczającą kierunek rozwoju rynku pracy jest zapotrzebowanie na specjalistów do zarządzania projektami IT, obsługi zewnętrznych aplikacji czy helpdesku. Wysoka pozycja architekta aplikacji w tym zestawieniu pokazuje, że studenci stają się coraz bardziej świadomi potrzeb rynku - mówi Misiak.

Natomiast w samej pracy najbardziej doceniana jest elastyczność, wynagrodzenie, dobra atmosfera, a także możliwość pracy nad innowacyjnymi technologiami. Co ciekawe, duża część żaków preferuje pracę w trybie stacjonarnym i nie wyraża chęci opuszczenia miejsca zamieszkania, nawet za wyższe o połowę wynagrodzenie - takiego wyboru dokonałaby zaledwie 1/4 badanych. Zmienia się sposób myślenia o samej pracy - dostrzega Misiak - ludzie coraz częściej mocno związują się z miejscem, w którym pracują. Dodatkowo rosnące z roku na rok wynagrodzenia w IT sprawiają, że pobudki czysto finansowe nie są już wystarczające do podjęcia takiego kroku.



Pytania dotyczące zatrudnienia w sektorze IT oraz rynku pracy zostały zadane studentom wydziałów FTIMS i EEIA Politechniki Łódzkiej, w trakcie przeprowadzonej przez Focus Telecom Polska akcji rekrutacyjnej w marcu br. To kolejne tego typu wydarzenie przeprowadzone przez firmę na tej uczelni,będące jednym z elementów długofalowej współpracy dostawcy
z Politechniką Łódzką.

data ostatniej modyfikacji: 2014-07-23 11:52:40
Komentarze
Ostatnie:
13.10.2014 14:59
Dodał(a): ~mari
Szukasz pracy w branży IT? Mój znajomy ostatnio sprzedł newsa odnosnie wolnego stnaoiwska w firmie SMT w Wwie. Firma globalna, wysoka stawka, naprawdę w porządku ludzie, a do tego socjal. SMT inwestuje w pracowników przez co także wzrasta motywacja i wzajemne zaufanie.
 
Polityka Prywatności