Nowe technologie w nauce języka obcego

Nowe technologie podbijają świat, rewolucjonizując również naukę, jej sposoby, techniki, w tym naukę języków obcych. Doskonale przyjęte zostały przez użytkowników programy nauki na PC, mp3 jak również aplikacje na smartfony. Coraz częściej sięgamy również po naukę online, czy to za pośrednictwem platform e-learningowych, czy poprzez skype. Dostępne na rynku są także liczne formy nauki języków ze wsparciem innowacyjnych metod przyswajania wiedzy jak chociażby poprzez trening słuchowy Tomatisa, czy sesje biofeedback wykorzystujące wpływ fal akustycznych i impulsów elektrycznych na stymulacje mózgu i jakość zapamiętywania.

Bardzo ciekawy artykuł "Surprising Ways to Use Technology to Learn a Language" można przeczytać na portalu Forbes.com. Pewnym sposobem na naukę XXI wieku jest pozyskanie wiedzy z sieci poprzez media społecznościowe, darmowe podręczniki i kursy na stronach www, jak również gry online. Otoczenie się językiem, szeroki dostęp do prasy obcojęzycznej, radia, telewizji i literatury to duży atut internetu powszechnie wykorzystywanego w nauce języka obcego. Jednym z przykładów na naukę w sieci jest aplikacja British Council pod nazwą Brit it. Dostępna na Facebooku forma gry pozwala zbierać punkty, wygrywać nagrody a przede wszystkim efektywnie uczyć się i doskonalić język.

Szczególnie duża popularnością cieszą się różnorodne aplikacje na smartfony które zapewniają ciekawe sposoby nauki nawet dla najmłodszych, tak na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. Nowe technologie to niewątpliwie rewolucja w nauczaniu pod warunkiem iż zostaną odpowiednio wykorzystane w pracy z uczniem. Niestety wiele szkół, zwłaszcza szkół masowych, nie językowych nastawiona jest na prace z uczniem wyłącznie w oparciu o zadania nie angażujące mózgu w rozwój i kodowanie niezbędne do trwałego nabycia umiejętności językowych. Czy to z wykorzystaniem tabletu czy książki łączenie słówek ze swoim znaczeniem czy uzupełnianie testu słówkami nie prowadzi do nauki.

Nowoczesne technologie dają bogaty wachlarz możliwości kreatywnych metod nauczania uwzględniających empiryczne nabywanie kompetencji językowych oraz aktywne nauczanie poprzez tworzenie zadań i ich rozwiązywanie. W ten sposób mózg jest stymulowany do nauki, rozwoju i tworzenia połączeń nerwowych umożliwiających odtworzenie tej wiedzy nawet po wielu latach.

Tym sposobem można poświęcić na naukę o wiele mniej czasu jednak ucząc się aktywnie, co za tym idzie efektywnie. Prócz efektywności nowe technologie umożliwiają naukę przy okazji jak chociażby wykonywanie kilku czynności jednocześnie, jak sprzątanie przy słuchaniu lekcji angielskiego, czy podróżowanie środkami komunikacji miejskiej w drodze do szkoły, pracy słuchając przez mp3 czy smartfon wykładów językowych, bądź rozwiązywać ćwiczenia poprze zarządzenia mobilne.

Doskonałą pomocą są fiszki przez sms czy wiadomości na smartfon. Ekspozycja na wiele sposobów pozwala szybciej nauczyć się języka bez poświęcania nauce dużej ilości czasu. Korzystając z kursów online oszczędza się czas na dojazdy do szkoły językowej. E-kursy mają także zalety cod o godzin odbywania się dogodnych dla kursanta jak i zasadniczy atut dla tych, którzy mieszkają w miejscowościach o ograniczonym dostępie do edukacji językowej, nie są zależne od miejsca zamieszkania, w dodatku są tańsze niż tradycyjne zajęcia z lektorem. Prócz e-learningu multimedialne tablice i wykorzystanie komputera, rzutnika jest powszechne w szkołach językowych. Bezsprzecznie wpływa na urozmaicenie lekcji i oddziaływanie na ucznia wieloma bodźcami tak na zmysł wzroku, słuchu, a coraz częściej również dotyku, węchu. Wszystko zależy od inwencji nauczyciela, jego podejścia do zajęć, które są co najmniej interdyscyplinarne a to głównie za sprawą dostępności różnorodnych materiałów w sieci. Najlepszym rozwiązaniem z możliwych jest połączenie wirtualnych i innowacyjnych technik nauczania z tradycyjnym modelem, bowiem nowinki techniczne nie są w stanie zastąpić naturalnej interakcji z żywym rozmówcą, lektorem, nauczycielem.

Polecamy również inne ciekawe artykuły na blogu Sprachcaffe:

9 Aplikacji na telefon - Jak spakować się na wakacje?

33 przydatne aplikacje turystyczne na telefon


data ostatniej modyfikacji: 2014-10-22 14:07:00
Komentarze
Ostatnie:
7.12.2015 13:58
Dodał(a): ~Szymon
Nowe technologie rzeczywiście mogą nam pomóc. Mamy zawsze przy sobie telefon , w wolnym czasie gramy w gry...czemu nie pouczyć się nowego języka. Sam wgrałem metodę Emila Krebsa z krebsmethod.com ostatnio na smartfona i jestem zachwycony. Mogę ćwiczyć to w czym miałem największy problem - z mówieniem po angielsku gdzie chce i kiedy chce. Jak się już podszkolę to wtedy z kolei chce używać internetu, żeby kogoś poznać z zagranicy i szlifować język przez rozmowy ;)
 
Polityka Prywatności