CZY DZIĘKI TECHNOLOGII MOŻEMY LEPIEJ UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW?

Aplikacja Phrasalstein - grafika

To ważne pytanie wobec faktu, że już ponad połowa Polaków powyżej 14 roku życia nie rozstaje się ze smartfonem.

Technologie mobilne, kojarzone zwykle z komunikacją i rozrywką, sprawdzają się w nauczaniu języków obcych. Dowodzą tego doświadczenia Cambridge English - części Uniwersytetu w Cambridge, odpowiedzialnej za certyfikację językową.

- Dziś wiek osób, uczących się języka angielskiego, obniża się. Są to pierwsze pokolenia, które nie pamiętają świata bez Internetu - mówi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English - Jeśli proces nauczania ma być efektywny, musi odpowiadać ich potrzebom.

Gra jako praca domowa?

Dziś z Facebooka korzysta w Polsce 15 mln. osób, tyle samo - z YouTube, a z Twittera - 3 mln. Dlatego szkoły językowe coraz chętniej wykorzystują takie metody nauczania, jak czat w języku obcym, zamknięta grupa dyskusyjna na Facebooku, przesyłanie prac domowych Twitterem. Podczas zajęć korzysta się z tablicy interaktywnej, na której kursanci np. grają w gry językowe. Organizuje się telekonferencje na żywo z udziałem obcojęzycznego gościa. Standardowo korzysta się z cyfrowych podręczników.

Natomiast w domu można pogłębiać wiedzę, pobierając materiały zapisane "w chmurze", oglądając materiały wideo czy przerabiając kurs e-learningowy. A gdy już kursanci przygotują się do egzaminu językowego, mogą go zdawać na tabletach.

Systematycznie i z celem

- Dzięki technologii każdy ma ogromne możliwości kontaktu z językiem obcym, również w czasie wolnym. Można czytać anglojęzyczne blogi - w ten sposób łączymy przyjemne (pasję) z pożytecznym (nauką języka). Podobny efekt ma słuchanie obcojęzycznego e-booka czy granie w grę edukacyjną. Najważniejszy jest systematyczny kontakt z językiem i jasno wytyczony cel, np. zdobycie certyfikatu językowego - dodaje Arkadiusz Jaworski - Jakie pomoce cyfrowe zalecamy? Takie, które pozwalają rozwijać wszystkie sprawności językowe: mówienie, rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie.

Oto przykładowe bezpłatne pomoce cyfrowe, rekomendowane przez Cambridge English osobom o różnych poziomach znajomości języka:


Aplikacja Phrasalstein - pozwoli pozbyć się strachu przed czasownikami frazowymi (phrasal verbs). Ich znajomość jest ważna dla osób, które chcą płynnie posługiwać się językiem. Przewodnikiem po aplikacji jest Doktor Phrasalstein: dzięki humorowi i animacjom, inspirowanym światem horrorów, poznawanie 100 czasowników będzie pełnym emocji przeżyciem.

To aplikacja na smartfony i tablety.

Gra Monkey Puzzles World Tour - to zabawna i pouczająca podróż z małpką przez świat. Jest świetną pomocą dla dzieci, szczególnie tych przygotowujących się do testu Cambridge English: Young Learners. Bohaterka przemierza osiem różnorodnych poziomów: gracz pomaga jej m.in. pakować walizkę, poznawać pojęcia związane z podróżowaniem. Zawarto tu różnorodne zabawy, w tym te służące wyćwiczeniu umiejętności rozumienia ze słuchu. Gra jest dostępna zarówno na stronie internetowej, jak i w formie aplikacji na smartfona.

Aplikacje i gry dostępne pod adresami:

http://www.cambridgeenglish.org/learning-english/games-social/ http://www.cambridgemobileapps.com/



data ostatniej modyfikacji: 2015-02-11 08:53:08
Komentarze
 
Polityka Prywatności