Edukacja w nowoczensej wersji

Dziś nauka języków obcych nie kojarzy się już wyłącznie z wykorzystaniem książek i notatek. Coraz częściej sięgamy także po nowoczesne technologie oraz źródła internetowe. Tegoroczne badania przeprowadzone wśród amerykańskich studentów pokazują, że ponad 80% z nich ucząc się, wykorzystuje urządzenia mobilne. Niemal taki sam odsetek (77%) uważa, że technologia pozytywnie wpływa na ich oceny.[1]

Z pewnością nie warto rezygnować z tradycyjnych narzędzi przyswajania wiedzy, jakimi są np. odręczne notatki. Warto natomiast wzbogacać je i rozwijać, zwłaszcza dodając elementy wizualne, z którymi mamy styczność na co dzień, korzystając z nowoczesnych technologii. Eksperci marki PONS przedstawiają rozwiązania usprawniające proces przyswajania i zapamiętywania informacji i podnoszące efektywność nauki języków obcych.

Obrazy nie słowa

Myśląc o nauce, wyobrażamy sobie stosy książek, zeszyty pełne notatek i godziny spędzone przy biurku czy w bibliotece. Taka forma nauki nie zawsze jest skuteczna. Śledząc wiadomości zapisane w tradycyjny sposób, nasz umysł dość szybko męczy się i nudzi, przez co poziom koncentracji spada. Nic więc dziwnego, że jak podają eksperci, zapamiętujemy jedynie 10% przeczytanych treści[2]. Aby zwiększyć efektywność nauki, warto zastanowić się nad samymi materiałami, z których korzystamy. Książki czy notatki zwykle sporządzane są w formie ciągłego tekstu, opierającego się na linearnej formie przekazu. Takie uporządkowanie treści, nie jest jednak zbyt przyjazne w odbiorze dla naszego umysłu. - Myślimy i porządkujemy informacje w inny sposób niż robi to książka i użyte przy jej tworzeniu pismo - zauważa Krzysztof Baran, ekspert marki PONS, wydawcy "Angielskiej Gramatyki Obrazkowej". -. Gdy widzimy litery j a b ł k o wizualizujemy owoc, a nie słowo. Zapamiętujemy właśnie obraz, a nie ciąg znaków. Dlatego też szybciej przyswoimy i zapamiętamy informacje przekazane w formie graficznej. Co więcej, takie rozwiązanie jest dla naszego umysłu atrakcyjniejsze niż zwykły tekst, dzięki czemu dłużej możemy utrzymać koncentrację.

Nielinearny przekaz i bogata warstwa wizualna to także domena treści internetowych, z którymi obcujemy na co dzień. Jak pokazują badania przeprowadzone przez McGraw-Hill Education, wśród amerykańskich studentów 4 na 5 z nich korzysta z urządzeń mobilnych podczas nauki. Prawie połowa ankietowanych uważa, że technologie ułatwiają przyswajanie wiadomości, a ponad 60%, że technologie mobilne pozwalają im lepiej przygotować się do zajęć.

Jeśli chodzi o bardziej tradycyjne metody, skuteczną formą nauki są mapy myśli, przy których tworzeniu możemy wykorzystywać obrazy, kolory czy skojarzenia. Dzięki nim szybko przyswoimy nowe wiadomości, a w przyszłości szybciej powtórzymy materiał. Metodę tę możemy wykorzystywać w każdej dziedzinie, sprawdzi się przy nauce przedmiotów ścisłych czy języków obcych. Warto zauważyć, że obecnie na rynku pojawiają się też publikacje przeznaczone do samodzielnej nauki, które wykorzystują metodę skojarzeń i przekaz w formie graficznej, dzięki nim szybciej zapoznamy się z prezentowanymi zagadnieniami.

Widzisz, słyszysz i… pamiętasz!

W procesie zapamiętywania bardzo istotne są skojarzenia. Przekonał się o tym każdy, kto np. pod wpływem piosenki usłyszanej w radiu przypomniał sobie wakacyjny wyjazd sprzed lat. Według autora "Rewolucja w uczeniu" zapamiętujemy jedynie 10% treści przeczytanych. Do 30% wzrasta nasza zdolność przyswojenia wiadomości widzianych np. w formie obrazu czy grafiki. Jeśli do przekazu dołożymy dźwięk, możemy zapamiętać nawet połowę wszystkich informacji. Dzieje się tak, ponieważ do ich odbioru wykorzystujemy różne zmysły i części mózgu. Jeśli więc chcemy osiągnąć sukces w samodzielnej nauce, warto sięgać po najróżniejsze źródła. - Przy nauce języka pożyteczne okazują się np. muzyka czy telewizja. Słuchając utworów w języku angielskim, bezwiednie zapamiętujemy nowe słowa i ich wymowę. W tym przypadku niezwykle pomocna okazuje się też melodia - zauważa Krzysztof Baran, ekspert PONS. - Podobnie przebiega nauka, jeśli w czasie oglądania zagranicznych filmów czy seriali wyłączymy polskiego lektora. W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, bowiem znacznie chętniej będziemy pobierać nauki u naszych idoli czy ulubionych bohaterów.

[1] Dane McGraw-Hill Education

[2] V. A. Magnesen, Rewolucja w uczeniu



data ostatniej modyfikacji: 2015-10-13 13:07:25
Komentarze
Ostatnie:
11.11.2015 23:31
Dodał(a): ~adam21
Ja od siebie mogę polecić aplikację na telefon www.langmission.pl. Bardzo szybko nauczyłem się dzięki niej nowych rzeczy :D Polecam :PP
15.10.2015 10:07
Dodał(a): ~karola
Mnie tam najbardziej motywuje kasa a w getinie spora możńa dostać https://www.youtube.com/watch?v=ElatP9Fsf24
 
Polityka Prywatności