Czy nie wyjeżdżając za granicę można się nauczyć języka obcego w Polsce?

Nauka języków obcych w Polsce jest bardzo popularna, głównie z powodu słabej pozycji języka polskiego na tle języków o światowym zasięgu i konieczności władania angielskim, niemieckim, czy hiszpańskim, chcąc funkcjonować w środowisku międzynarodowym. Uczyć można się na wiele sposobów, wieloma metodami. Języki obce przydają się nam zarówno w pracy, jak i w życiu towarzyskim, prywatnym. Niestety nauka języka nie jest tak prosta, jakby się wydawał. Wymaga organizacji, zaplanowania i przede wszystkim systematycznego poświęcenia czasu na naukę każdego dnia.

Chcąc szybko nauczyć się języka warto jest zintensyfikować bodźce językowe, w czym bez wątpienia pomaga wyjazd z Polski i konieczność radzenia sobie w różnych sytuacjach w języku obcym. Wiele szkół języków obcych zachęca nas do uczestnictwa w kursach zagranicznych, jako receptę na intensywna naukę, która daje zamierzony efekt nauki języka obcego w trzy tygodnie. Prócz kursów zagranicznych mamy możliwość wyjazdu do pracy, nauki, czy też w ramach wymiany studenckiej. O ile do Anglii, Niemiec, czy Francji jest stosunkowo łatwo i tanio wyjechać, to chcąc uczyć się na przykład chińskiego, będzie o wiele trudniej wyjechać w naturalne środowisko języka jak np. w Sprachcaffe. Głównym mankamentem wyjazdów zagranicznych są koszty, tym samym wiele osób zaczyna szukać godnej alternatywy, znajdując ją w internecie. Szkoły językowe w Polsce oferują z reguły kursy na różnych poziomach zaawansowania kilku języków europejskich. Przybywa ofert z zakresu jeżyka arabskiego, chińskiego, czy japońskiego, niemniej najwięcej propozycji znajdziemy dla języka angielskiego i niemieckiego. Jeżeli jesteśmy zainteresowani nauką języka portugalskiego, szwedzkiego, czy ukraińskiego warto skorzystać z ofert e-nauki.

Materiały, kursy i korepetycje online dostępne są nawet dla najrzadziej spotykanych języków, dzięki czemu możemy podjąć naukę chorwackiego, czy fińskiego, baskijskiego niezależnie czy mieszkamy w dużym, czy mniejszym mieście. Wiele z nich jest darmowa, wystarczy poszukać. Początkowo sięgać należy po źródła autoryzowane jak witryny BBC, gdzie znajdują się liczne podcasty i materiały dydaktyczne. W sieci znajdziemy również mniej konwencjonalne metody nauki, jak chociażby FP, czy naukę słownictwa poprzez karaoke, quizy i gry słowne. Powszechnie wiadomo, iż w internecie znaleźć można wiele serwisów poświęconych nauce angielskiego od podstaw, aż po naukę specjalistycznego słownictwa, opór aplikacji edukacyjnych do nauki angielskiego do wyboru, jednak nie tylko angielskiego możemy się uczyć w sieci. Wbrew pozorom nie trzeba wyjeżdżać do Irlandii, by nauczyć się irlandzkiego. Ucząc się języka obcego istotna jest skuteczność nauki, umiejętność stosowania języka obcego w praktyce, swoboda wypowiedzi.

Najskuteczniejsza metoda nauczania języków obcych jest zanurzenie

Obcowanie na co dzień z językiem pozwala nabyć język w sposób naturalny, co gwarantuje trwałość nauki. Nauka języka obcego możliwa jest nie tylko na kursie za granicą, ale również w domu, na kursie w Polsce, w internecie, co więcej nie musimy rezygnować z immersji. Nie ruszając się z domu możemy uczyć się równie skutecznie, co więcej ciekawie. Wiedzę językową możemy pozyskiwać z sieci zgodnie z naszymi zainteresowaniami. W zależności od tego, czy preferujemy samodzielność w organizacji nauki, niezależność, czy też naukę w zorganizowanym trybie kursu, bądź wsparcie osobistego nauczyciela, mamy do wyboru szereg możliwości. Dodatkowo możemy zadbać o zanurzenie w języku online, jak np. w Preply. Urozmaicając swój proces nauki o różnorodne okazje do używana języka, osłuchania się z nim mamy szanse nauczyć się języka szybciej, przyjemniej, przy okazji. Poza nauką w dosłownym ujęciu poprzez kontakt ze słownikiem, kanały YT do nauki języka, czy aplikacje online warto jest wzbogacić kontakt z językiem poprzez oglądanie telewizji obcojęzycznej, słuchanie radia online, czy też przeglądanie filmów w języku obcym, czytanie blogów i lektur w oryginale. Każda z tych aktywności rozwija nasze słownictwo, jak i wspiera kodowanie konstrukcji gramatycznych. Prócz wymienionych możliwości zbliżyć się do immersji możemy poprzez aktywność w mediach społecznościowych, w języku, którego się chcemy nauczyć. Miejsc do wypowiedzi, tak czytania, jak i publikowania własnych jest wiele, z pomocą przyjdą nam portale informacyjne z opcją komentarzy i dyskusji, jak i fora tematyczne, grupy dyskusyjne w G+, FB itp.

Ciekawą formą nauki są też lektury blogów językowych

których wpisy omawiają szereg praktycznych wyrażeń, idiomów, przejawów mody językowej, slangu. Doskonałym rozwiązaniem są również konwersacje z native speakerami. Dzięki portalowi mamy okazję skorzystać z konwersacji z wieloma osobami z całego świata. Native speakerzy oferują konwersacje tematyczne, na każdym poziomie zaawansowania. Poza językiem konwersując możemy poznać kulturę naszego rozmówcy, dowiedzieć się wielu ciekawostek o danym kraju, regionie, gwarze, historii języka, jak i poznać unikalny akcent. Nie wyjeżdżając z Polski poznać można wiele interesujących osób z bardzo różnych regionów świata. To ciekawe doświadczenie ćwicząc angielski z native speakerem z Ameryki, Filipin, czy Indii.

Komponując własny zestaw pomocy dydaktycznych możemy uczyć się bez presji czasu i stresu, a co za tym idzie skuteczniej. Korzystając z wiedzy obcojęzycznej, która nas interesuje uczymy się niepostrzeżenie. Wielu zagadnień, słówek uczymy się mimowolnie, nie zwracając uwagi na to, że coś zapamiętujemy. Poprzez poszukiwanie wiedzy, jej doświadczanie zapamiętujemy o wiele więcej tworząc w pamięci trwałej konteksty i skojarzenia istotne z punktu widzenia efektów edukacyjnych. Podsumowując naukę samodzielną, jej wyniki są porównywalne, a często lepsze od nauczania w formie kursu. By jednak, efekt był satysfakcjonujący należy proces nauki odpowiednio zorganizować, więcej na blogu Andrzeja, tak abyśmy rozwijali język harmonijnie przykładając uwagę zarówno do komunikacji, jak i pisowni, gramatyki, czy rozumienia ze słuchu. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by kontrolować swoją wiedzę i umiejętności skorzystać możemy z pomocy fachowej. Doraźne korepetycje mogą nam pomóc ukierunkować naukę, poznać swoje słabe i mocne strony wytyczając kolejne etapy w nauce do opanowania w poszczególnych obszarach, z jakimi mamy trudności, na które winniśmy położyć szczególny nacisk.

Przy odrobinie samozaparcia, motywacji nauka w domu, w Polsce jest możliwa i to każdego języka obcego, nie tylko tych najbardziej powszechnych znanych. Kiedy odkryjemy przyjemność z nauki, jak i korzyści z posiadanej wiedzy, zapewne będzie nam łatwiej się uczyć. Co więcej nauka języka możliwa jest zarówno na poziomie zaawansowanym, jak i startując całkowicie od podstaw. Możliwości korzystania z obcowania z językiem obcym online jest tak wiele, iż każdy ma szanse znaleźć odpowiednia dla siebie. Czy będzie do blog, konwersacja, czy muzyka nie ma znaczenia, grunt by kontakt ten był częsty. Ważna wskazówką do nauki jest to, byśmy nie traktowali kontaktu z językiem jako przymusu i "lekcji języka".

Dodatkowe linki:

Lista szkół językowych w Polsce

Nauka języka za granicą


data ostatniej modyfikacji: 2016-08-18 15:22:02
Komentarze
Ostatnie:
5.04.2017 16:28
Dodał(a): ~dorsz
jasne, ze można. ale potrzebna jest do tego dobra szkołą, tylko tam można przećwiczyć wymowę itd. ja się uczyłem w http://www.lincoln.edu.pl/ i nie potrzebny był mi żaden wyjazd :)
 
Polityka Prywatności