Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Języki - artykuły

Najlepsze aplikacje językowe dla studentów!

lingua - apps learn English

Okres studiów warto jest wykorzystać na szlifowanie języka obcego, jak i poznanie kolejnego języka. Plastyczność umysłu, jaką studenci wciąż utrzymują dzięki systematycznej nauce sprzyja poznawaniu języków obcych. Dodatkową motywacją mogą być potrzeby w zakresie komunikacji.

Międzynarodowe środowisko znajomych, media społecznościowe online, jak również ilość rozrywek w sieci, mobilność i podróże zagraniczne wymuszają na młodzieży naukę co najmniej języka angielskiego. Praktycznie nikt nie chce uczyć się z trudem, poświęcać nauce wiele czasu, za to chętnie uczymy się tego co nas ciekawi, co jest atrakcyjne. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie nauki języka obcego jest nauka zdalna przez telefon. Różnorodność dostępnych w sieci aplikacji mobilnych o charakterze edukacyjnym zapewnia szeroki wybór. Studenci chętnie korzystają z telefonów czy to w przerwach między zajęciami, czy podczas dojazdu na zajęcia, powrotu z uczelni. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu każdej wolnej chwili mogą się bawić i rozwijać zarazem. To właśnie ta grupa odbiorców jest najżywiej zainteresowana aplikacjami na smartfony. Dzięki nim można nauczyć się nie tylko podstaw języka, nie tylko angielskiego, ale i poćwiczyć słownictwo specjalistyczne, jak i utrwalić gramatykę, poprawną pisownię i rozumienie ze słuchu.

Do najlepszych aplikacji edukacyjnych z dziedziny edukacji językowej należy Duolingo, jak również Memrise, Rosetta Stone i wiele innych. Wielu studentów poszukuje aplikacji darmowych, stąd też dużym zainteresowaniem cieszą się wersje demo, jak i zupełnie za darmo aplikacje British Council i inne. Największym uznaniem wyróżniają się aplikacje, które udostępniają kursy wielu języków, kompleksowe platformy edukacyjne, dzięki którym możemy uczyć się słówek, gramatyki, wymowy, pisowni jednocześnie. Kluczowa jest też prosta obsługa, ciekawa grafika, nowoczesne funkcjonalności, zwłaszcza w zakresie budowania społeczności online.

W model optymalnej aplikacji do nauki języka dla studenta wpisuje się bez wątpienia Duolingo. Aplikacja dostępna jest na IOS i Android. Początkowe poziomy nie są odpłatne, a interfejs aplikacji jest na tyle banalny, iż radzą sobie z nim nawet kilkuletnie maluchy. Dzięki dodatkowym opcjom stawiania sobie wyzwań, rywalizacji i monitoringu postępów możemy dopilnować swej edukacji, aby przynosiła nam jak najlepsze efekty. Proponowane lekcje są kilkuminutowymi zbiorami ćwiczeń językowych. Każdy etap edukacyjny to zestaw lekcji, podczas których za każde poprawnie rozwiązane zadanie uzyskujemy punkty umożliwiające nam zaliczyć dany etap i przejść do kolejnego. To swego rodzaju wciągająca gra online motywująca do nauki w niewielkich, ale częstych dawkach. Realizując lekcje przy okazji jako przerywnik w nauce przedmiotowej, element relaksujący możemy niepostrzeżenie zdobyć obszerną wiedzę językową.

Na nieco innej zasadzie nauki oparta jest aplikacja amerykańskiej produkcji Rosetta Stone. To nic innego jak złożony system kompetencji. Poszczególne poziomy wiążą się ze sobą i wymagają zaliczenia w określonej kolejności, wychodząc od pojęć ogólnych i przechodząc do coraz bardziej szczegółowych zagadnień, słówek. Prócz fiszek ze słówkami z towarzyszącą im gramatyką aplikacja umożliwia tworzenie własnych list powtórkowych, wybór kategorii tematycznych. Podobnie jak Duolingo umożliwia darmowe wypróbowanie aplikacji, niemniej zaawansowane poziomy są odpłatne. Dodatkowym plusem aplikacji jest dostęp do społeczności użytkowników aplikacji, którzy mogą się wzajemnie wspierać i ze sobą ćwiczyć materiał z danego poziomu wiedzy. Rosetta Stonę powstała jako aplikacja do nauki angielskiego, jednak gigantyczne zainteresowanie nauką w postaci rozety słówek sprawiło, iż obecnie możemy z Rosetta Stone uczyć się wielu języków.

Ciekawą aplikacją dla studentów jest slownictwo.apk. Jest to interaktywna baza słownictwa z funkcją dwustronnego tłumaczenia. Z tą aplikacją możemy napisać dyktando ze słuchu, jak również przejść quiz "wiem lub nie wiem". W aplikacji możemy wybierać nie tylko poziom zaawansowania, ale też tematykę lekcji. Poza klasycznymi słówkami najbardziej typowymi dla kursów językowych znajdziemy tutaj również idiomy i przysłowia angielskie, liczne cytaty, które mogą nas zainteresować i wesprzeć naukę. Inna aplikacją bardzo popularną wśród studentów jest Karoke4English. Aplikacja zapewnia dostęp do tekstów czytanych i zarazem wyświetlanych z podświetleniem jak w klasycznym karaoke. To połączenie audiobook z e-bookiem i słownikiem. Dodatkową funkcją aplikacji są ćwiczenia językowe nawiązujące do bazy tekstów. Gdy chcielibyśmy zweryfikować posiadaną wiedzę warto jest pobrać Ultimte English Quiz. Dzięki proponowanym pytaniom można sprawdzić ile faktycznie się umie, jaki ma się refleks, jak i zmierzyć z wyzwaniem. Można również ustawić powtórkę pytań, z którymi poszło nam źle lub najgorzej.

Nieco bardziej klasyczną aplikacją edukacyjną jest Memrise. Ceniona na całym świecie nie tylko przez studentów aplikacja mobilna służąca zapamiętywaniu słówek i zwrotów słownych. Mimo, iż na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjne fiszki, to w rzeczywistości różni się od fiszek pod wieloma względami. Po pierwsze w Memrise otrzymujemy pytanie i kilka odpowiedzi do wyboru. Jeśli uda się nam odpowiedzieć dobrze, pojawi się to pytanie rzadziej w powtórce i przypomnieniu. Dzięki temu słówka z którymi mamy trudność będziemy zmuszeni powtarzać częściej, ale nie w tej samej kolejności każdorazowo. Poprawne odpowiedzi to coś więcej, bowiem w aplikacji zbieramy punkty użytkownika i bierzemy udział w konkursie tzw. Weekly Leaderbords. Klasyfikacja użytkowników może być doskonałym motywatorem do nauki. Funkcją dodatkową jest możliwość tworzenia własnych fiszek i list powtórkowych dostosowując aplikacje do naszych potrzeb na przykład egzaminu.

Interesującą pozycją w sieci na telefon jest również FluentU. To zestaw plików multimedialnych, zwłaszcza wideo, dzięki odtworzeniu których możemy osłuchać się z językiem, poćwiczyć rozumienie ze słuchu, jak również obyć się z tempem wypowiedzi, popularnymi i potocznymi powiedzeniami, żywym językiem. Zaletą tej aplikacji jest skomponowanie zestawu plików pochodzących z różnych gatunków i dziedzin wiedzy. Nie są to fragmenty przygotowane z myślą o nauce języka, a rzeczywiste wypowiedzi, urywki filmów, piosenek itp. Plikom towarzyszą ćwiczenia językowe jak i słownik słówek pojawiających się w plikach. Bogaty zbiór multimediów to największy atut tej pozycji. W nieco innym stylu stworzona jest aplikacja LearnEnglishPodcast. W tej aplikacji mamy do wyboru szereg filmików przedstawiających sytuacje z życia codziennego. Cechą charakterystyczną podcastów jest to, iż są one specjalnie opracowane na potrzeby uczniów uwzględniając tempo wypowiedzi, prostotę konstrukcji gramatycznej i dopasowanie słownictwa.

Duży kłopot w nauce angielskiego, ale nie tylko angielskiego sprawiają idiomy, stąd też by poznać ich jak najwięcej warto jest wyposażyć swój telefon w aplikację English Idioms Illustrted. W zabawny sposób zapoznamy się z bogatym zestawem zwrotów idiomatycznych, utrwalimy je i przećwiczymy użycie w konkretnych kontaktach. Początkowe ćwiczenia są do wypróbowania bezpłatnie, niemniej za dalsze korzystanie z aplikacji musimy zapłacić. Z aplikacji mobilnych korzystać możemy pojedynczo, jak również łącznie wybierając z każdej kolejnej to co interesuje nas najbardziej. Tym samym nasz telefon może pomieścić kilka, kilkanaście różnych aplikacji, nie musimy decydować się na jedną, czy zaledwie dwie aplikacje do nauki.

Poza aplikacjami do nauki angielskiego, bo tych jest najwięcej istnieje szereg aplikacji stworzonych do nauki francuskiego, hiszpańskiego czy rzadziej spotykanych języków jak chociażby nauka czeskiego, czy arabskiego. Wystarczy poszukać, z pewnością znajdziemy nie jedną aplikację idealnie wpisującą się w studenckie potrzeby.


Osobom uczącym się języków polecamy też:

  1. http://www.sprachcaffe.com/polski/kursy_angielskiego.htm (kursy zagraniczne)

  2. https://preply.com/pl/ (kursy online)

  3. https://langzie.pl/ (wyszukiwarka kursów językowych)

  4. http://jezyki.studentnews.pl/s/142/32167-Jezyki-obce-newsy/4036986-15-Must-have-aplikacji-na-smartfona-do-nauki-j-Angielskiego.htm

  5. http://jezyki.studentnews.pl/s/142/32167-Jezyki-obce-newsy/4092378-Najlepsze-kanaly-Youtube-do-nauki-jezykow-obcych-czesc-1.htm


data ostatniej modyfikacji: 2017-01-18 17:18:57
Komentarze
Ostatnie:
19.02.2017 12:46
Dodał(a): ~zenon1
(IP: 77.65.92.*)
Do listy aplikacji dodam langmission.com
25.01.2017 10:45
Dodał(a): ~Anka
(IP: 31.179.81.*)
Rowniez korzystam z kilku apek głównie dla lepszego zapamietania/powtarzania słówek. ale podstawa nauki jest dla mnie kurs.Mieszkam w krakowie wiec oczywistym wyborem był Lincoln. Podoba mi się u nich to że wykorzystaja wiele materiałów jak książki, fiszki ,czy nagrania audio podczas zajec.

Szkoły policealneNauka języka za granicą
ATAS_220.jpg
EF_Education_First_220.jpg
boks_2015_uniwersalny.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif
kursy_boks_2016.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura