Języki - artykuły

Badanie o nauce języków obcych za granicą

Szkoła językowa Sprachcaffe Languages Plus przeprowadziła badanie, w którym ponad 2000 studentów z różnych krajów podzieliło się doświadczeniami uczenia się języka obcego za granicą.

Naukę za granicą cechuje całkowite zanurzenie w języku i uczenie się przez osobiste interakcje. Niesie to wiele kluczowych korzyści w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego, pewności siebie i obycia międzynarodowego. Badanie zostało poszerzone o motywacje i perspektywy osób uczących się języka i wywiady jakościowe. Raport można przeczytać na stronie badania. Oto najważniejsze kwestie:

  • Nauka języków podlega i będzie podlegać ciągłej ewolucji.
  • Korzyści płynących z wielojęzyczności jest wiele.
  • Środowisko nauki jest kluczowe dla rozwoju umiejętności językowych.

Dlaczego uczyć się języka za granicą?

Wielu z nas może zastanawiać się, dlaczego nauka języków obcych za granicą jest tak ważna? Podczas nauki języka obcego za granicą trzeba dostosować się do nowej sytuacji, poznawanej kultury, grupy osób, z którymi spędzamy czas. Większa pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym jest największą korzyścią kursu za granicą, ponieważ jesteśmy cały czas otoczeni przez native speakerów i lokalnych mieszkańców, którzy mówią tylko w takim języku, jakiego zdecydowaliśmy się uczyć. Podkreślamy, że uczenie się języka za granicą jest bardzo skutecznym sposobem na osiągnięcie płynności językowej. Pewność siebie i sprawność posługiwania się językiem są bardzo ściśle ze sobą związane. Ważnym czynnikiem rozwijania pewności siebie wg. respondentów naszego badania jest "zdolność studenta do dostrzegania postępu w nauce języka, aby mieć poczucie, że coś się już osiągnęło".

Co wnosi nauka jęzuka za granicą naszego życia i jakie są długoterminowe efekty?

Szczegółowe odpowiedzi na te pytania można znaleźć po przeczytaniu całego raportu. A w wielkim skrócie nauka języka jest bardzo pożyteczna. Pomaga rozwinąć podstawowe umiejętności komunikacyjne, przez co może być korzystna w karierze zawodowej i przyczyniać się do ogólnego samozadowolenia, dzięki niej polepszają są również umiejętności społeczne, zwłaszcza w kontaktach z osobami z innych krajów.

Istnieje wiele różnych metod nauki języka. Najdogodniejszą i dość łatwą meotodą jest nauka online. Dla osób, które zaczynają się uczyć języka, gry i quizy on-line są dobrą zabawą i pozwalają stopniowo zagłębiać się w języku. Mimo wszystko w tej metodzie brakuje najważniejszego aspektu nauki: interakcji międzyludzkiej. W późniejszej fazie uczenia się języka możemy pozwolić sobie na kurs za granicą, jaki w swojej ofercie proponuje Sprachcaffe. Główną zaletą wyjazdów językowych jest całkowite zanurzenie w języku. Podróże językowe mają także wartościowy wpływ na pamięć i procesy uczenia się.

Na obecną chwilę możliwości nauki języków obcych jest dużo, ale najlepszą i najnowocześniejszą z metod to wyjazd na kurs zagraniczny. Dzięki takim kursom możemy połączyć główny nasz cel - naukę - z odpoczynkiem oraz zdobywaniem nowych doświadczeń życiowych. Dlatego warto zaryzykować i wyjechać na taki kurs zagranicą.

Skrót badania


data ostatniej modyfikacji: 2017-07-13 11:12:16
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
ATAS_220.gif
boks_2015_uniwersalny.jpg
EF_Education_First_220.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
wsf_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura

Studenckie
wakacje