Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od dwudziestu lat zajmuje się nauczaniem języka polskiego obcokrajowców oraz promowaniem Polski i Śląska w świecie. W tym roku Szkoła obchodzi XX-lecie swojej działalności, a w Cieszynie od 30 lipca 2010 do 25 sierpnia 2010 będzie trwać dwudziesta edycja letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Uroczysta inauguracja kursu odbędzie się 30 lipca 2010, kurs zakończy oficjalne wręczenie certyfikatów z języka polskiego 25 sierpnia 2010.

Kursy języka polskiego gromadzą studentów z całego świata. Na cieszyński kurs przyjedzie około 200 studentów z 35 krajów sąsiadujących z Polską, ( np. z Czech, Niemiec, Rosji, Japonii, Wietnamu, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Francji). Odbędą się dwutygodniowe warsztaty dla nauczycieli uczących języka polskiego za granicą, przyjadą również dzieci polonijne z Ukrainy. Wszystkich łączy wspólna pasja – język polski.

Organizatorzy letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej zapewniają uczestnikom 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego, seminaria z „Wiedzy o Polsce”, zajęcia kulturalne oraz turystyczno-rekreacyjne.


Kurs języka polskiego
rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności do grupy językowej na odpowiednim poziomie zaawansowania, a kończy się testem sprawdzającym osiągnięte wyniki.

Poza zajęciami językowymi zagraniczni studenci korzystają z zajęć dodatkowych: konwersacji, pracy z mediateką (programy komputerowe, lekcje nagrane na DVD, programy do nauki poprawnej wymowy), czytania i pisania, wymowy oraz doskonalenia znajomości języka zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami, czy nauki specjalistycznych odmian języka i tłumaczeń. Studenci letniej szkoły uczą się również języka polskiego, biorąc udział w grach i zabawach językowych, w teatrzykach szkolnych, w turnieju tłumaczy i w redagowaniu tygodnika letniej szkoły.


Cykl wykładów „Wiedza o Polsce” to seminaria z zakresu języka, literatury i kultury polskiej, w ramach którego realizowane są dwie wersje programowe: popularna i akademicka. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę i czasy współczesne Polski. Zajęcia są prowadzone w języku angielskim i polskim (do wyboru).

Program akademicki przeznaczony jest dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski (zajęcia wyłącznie w języku polskim).


W ramach programu turystyczno-rekreacyjnego studenci zwiedzą wiele ciekawych miejsc (m.in. Górny Śląsk, Beskidy, Oświęcim, Pszczynę, Kraków). Mają także możliwość korzystania z sali gimnastycznej i siłowni, które znajdują się na terenie Uniwersytetu. W mieście jest basen pływacki i korty tenisowe.

Program kulturalny
obejmuje projekcje filmów, programy muzyczne i koncerty, zwiedzanie muzeów i galerii oraz spotkania ze znanymi osobowościami życia publicznego. Po raz kolejny do Cieszyna przyjedzie wybitny polski reżyser – Krzysztof Zanussi, aby porozmawiać ze studentami-obcokrajowcami o polskim kinie.

Istotnym wydarzeniem w czasie letniego kursu języka polskiego jest „Sprawdzian z polskiego”, w którym uczestniczą wszyscy kursanci oraz goście przybyli z różnych krajów i zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego w Polsce. W tym roku konkurs odbędzie się 14 sierpnia. Treść dyktanda napisze prof. dr hab. Aldona Skudrzyk.

O wadze tego wydarzenia stanowi przede wszystkim stawka, o jaką walczą uczestnicy. Osoba, która najlepiej napisze dyktando otrzymuje tytuł „Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego” oraz bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole. „Sprawdzian…” jest też okazją do zweryfikowania umiejętności pisania w języku polskim, co dla wielu uczących się jest motywacją do dalszej nauki. Wszyscy uczestnicy konkursu, za trud pisania, otrzymują publikacje traktujące o prawidłach polskiej ortografii.


15 sierpnia
to święto wszystkich narodów reprezentowanych przez studentów przybyłych do Cieszyna – „Wieczór Narodów”. W tym dniu studenci występują na estradzie, prezentując swoje kraje, śpiewając piosenki, częstując tradycyjnymi potrawami lub ucząc egzotycznych języków. Impreza odbywa się na cieszyńskim rynku, gdzie tego dnia zatańczy również zespół „Śląsk”, co stanowi atrakcję zarówno dla obcokrajowców jak i dla Polaków.

Kadra Szkoły
to wykwalifikowani lektorzy i wykładowcy o dużym doświadczeniu zawodowym, mający długi staż pracy w kraju i poza jego granicami (m.in.: Białoruś, Chiny, Japonia, Kanada, Kazachstan, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Włochy).

To członkowie Stowarzyszenia „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego i egzaminatorzy Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, jednocześnie autorzy książek i programów multimedialnych do nauki języka polskiego jako obcego, ewaluatorzy międzynarodowych programów edukacyjnych.

Źródło: UŚ

ostatnia zmiana: 2010-07-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności