Używaj, to zapamiętasz

Jak uczyć się nowych słów? Pierwsza zasada, to używanie nowo poznanych słów. Używaj ich tak często, jak to tylko możliwe.

Zapisuj nowe słowa i czytaj je na głos. Używaj ich także w mailach. Bardzo dobrym sposobem jest zrobienie własnego słownika z obrazkami. Obok słowa głównego zapisuj słowa, które kojarzysz z tym podstawowym. Możesz szukać słów powiązanych ze sobą znaczeniowo, ale także brzmieniowo lub gramatycznie (np. czasowniki lub rzeczowniki). Nie bój się używać słownika, zwłaszcza wtedy, kiedy masz spore braki.

Nie staraj się zapamiętywać pojedynczych słów, ponieważ łatwiej będzie Ci zapamiętać je w powiązaniu z innymi słowami czy w zdaniu. Możesz równocześnie uczyć się słów o przeciwstawnym znaczeniu, albo na odwrót: szukać synonimów. Słowa łatwiej jest zapamiętać w kontekście, na przykład w jakimś tekście, kiedy przeczytamy je w książce czy w artykule.

Dobra jest też metoda karteczek. Małe kartki ze słówkami umieść tam, gdzie bywasz i gdzie patrzysz często. Na stronie odwrotnej zapisz ich znaczenie w języku polskim. Takie karteczki możesz nosić ze sobą, aby w czasie przerwy w szkole czy w pracy zerkać do nich.

Kiedy czytasz książkę w języku obcym, zapisuj nowe słowa. Możesz nie sprawdzać ich od razu w słowniku, ale spróbować odczytać jego znaczenie z kontekstu całego zdania.

Poszukaj własnych metod zapamiętywania. Możesz tworzyć śmieszne skojarzenia, robić zabawne obrazki do każdego słowa czy sytuacji. Poza tym, śpiewaj. Słowa możesz śpiewać, ale możesz też uczyć się całych piosenek w języku, którego się uczysz.

Źródło: www.kursy-online.pl

Foto: openphoto.net


ostatnia zmiana: 2010-08-19
Komentarze
 
Polityka Prywatności