Boję się mówić w obcym języku - rady dla opornych

Nie bój się robić błędów – są one nieodłączną częścią procesu uczenia się! Zrelaksuj się – każdą rzecz można wyrazić na wiele sposobów. Bądź dzielny i zacznij mówić!

Radio, telewizja i wideo oferują cały wachlarz materiałów mówionych, a także okazję, by usłyszeć różne rodzaje akcentu i dialekty. Bez trudu odnajdziesz tematy, które cię interesują. Możesz powtarzać za spikerem frazy, by pracować nad wymową, zwłaszcza nad intonacją i rytmem.

Zbieraj słówka i twórz własny „minisłownik” dla początkujących. Ucz się użytecznych zwrotów grzecznościowych (takich jak np. powitania, stereotypowe pytania i wyrażenia: Przepraszam, ale słabo mówię po angielsku/hiszpańsku; Czy może pan mówić wolniej?). Ludzie są zwykle zachwyceni, gdy widzą, że ktoś interesuje się ich językiem ojczystym.

Naucz się kilku wyrażeń pomocnych w prowadzeniu rozmowy, daj rozmówcy do zrozumienia, że go słuchasz, np. Miło mi to słyszeć; Jaka szkoda; Jakie to ciekawe; Tak/Nie; Rozumiem; Naprawdę?. To sprawia, że kontynuujesz słuchanie i uczysz się więcej. Takie wyrażenia można wychwycić, słuchając radia, oglądając telewizję i filmy wideo.

Jeśli musisz zagranicą pójść do lekarza lub do banku, możesz wcześniej przygotować się do takiej sytuacji poprzez ćwiczenie ról językowych. Ćwicz rozmowy telefoniczne z kolegą. Materiały dydaktyczne często przedstawiają modele dialogów sytuacyjnych.

Obserwuj native spikerów na żywo oraz w telewizji lub w filmach i zwracaj uwagę na to, w jaki sposób przebiega rozmowa (mowa, gesty, głos...). Próbuj naśladować te zachowania. Słuchaj uważnie, jak mówią ludzie z różnych grup wiekowych:
  • czy zauważasz różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami, a także ludźmi na różnych stanowiskach?
  • zwracaj uwagę na sposób, w jaki ludzie wyrażają uczucia (gniew, miłość, zachwyt).
Nauka wymowy może być wspaniałą zabawą, kiedy użyjesz (dziecięcych) rymów.

Źródło: www.linguanet-europa.org

Foto: sp.wasilkow.pl

ostatnia zmiana: 2010-12-03
Komentarze
 
Polityka Prywatności