Język rosyjski

ROSYJSKI
O języku rosyjskim opowiedzą nam lektorzy Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego.
Katja Kamińska

Czy Polacy są dobrym materiałem do nauczania?

Owszem, jak najbardziej. Z Polakami, jak z żadnym innym narodem, pracuje się i żyje bardzo łatwo. Polacy są niezwykle inteligentni i otwarci na wszystko, co nowe.


Czy istnieje różnica w nauczaniu języka rosyjskiego pomiędzy Polakami a na przykład Niemcami lub Francuzami?

Oczywiście. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o umiejętności językowe wynikające z podobieństwa naszych języków. Nie wiem, czy może wynika to ze słowiańskiej mentalności Polaków, gdyż niezwykle szybko chwytają oni wszystkie niuanse "rosyjskiej duszy i charakteru". Niemcom i Francuzom (a wśród uczniów szkoły są również przedstawiciele tych narodów) trzeba długo wyjaśniać, dlaczego Rosjanin postąpiłby w danej sytuacji tak, a nie inaczej.
Jeden z moich polskich znajomych powiedział kiedyś: "Lubię patrzeć, jak pracują Rosjanie, jeden wykonuje jakieś zadanie, a pozostałych pięciu się przygląda." Widząc taką sytuację Polak się tylko uśmiechnie, za to u Niemca spowoduje to uczucie niesmaku. A my wyjaśniamy, Rosjanie już tacy są. Nie można nauczyć się języka, nie poznając kultury i mentalności ludzi, którzy się tym językiem posługują.

Wielu Polaków narzeka, że rosyjska wymowa, a tym bardziej prawidłowe postawienie akcentu sprawiają nieziemskie trudności...

Jak się u nas mówi, i zająca można nauczyć palić papierosy, nie mówiąc już o Polakach, którzy marzą płynnie mówić po rosyjsku. Aby nauczyć się poprawnie akcentować rosyjskie wyrazy, trzeba się przyzwyczaić do języka, trzeba trochę mówić, dużo słuchać i koniecznie głośno czytać, żeby wewnętrzny głos i intuicja podpowiadały, jak jest prawidłowo. Co dotyczy ukochanej przez wszystkich Polaków spółgłoski [l], tutaj nie ma innego wyjścia, jak tylko przejść przez serię ćwiczeń fonetycznych, specjalnie przygotowanych przez metodyków. Wszystko jest możliwe. Trzeba tylko chcieć nauczyć się mówić bez polskiego akcentu i dodać do tego trochę cierpliwości, przecież praktyka czyni mistrza!

Igor Lewkiwski

Dzisiaj językiem rosyjskim jako ojczystym i drugim posługuje się ok. 8% całego świata. Popularyzacja języka rosyjskiego spowodowała wzrost zainteresowania polskiej młodzieży rosyjską kulturą. Niestety, rynek usług języka rosyjskiego przedstawia się na nie dość wysokim poziomie w porównaniu do języka angielskiego czy niemieckiego. Dlatego materiały dydaktyczne z języka rosyjskiego przekształcają się w towar komercyjny. W polskich podręcznikach język rosyjski przedstawiony jest w trzech aspektach: gramatycznym, leksykalnym i fonetycznym, co jest niezasłużonym pominięciem w stosunku do rosyjskiej kultury.

Wychodząc z własnego doświadczenia uważam, że bardzo często trzeba sięgać do literatury pięknej, gdyż jest ona olbrzymim obszarem do nauki leksyki i gramatyki.

Zapraszamy wszystkich, aby uczyli się języka rosyjskiego, nawet jeśli:
- przysięgali w podstawówce, że nigdy i za żadne pieniądze, nie będą się uczyli rosyjskiego (to przejdzie, kto w dzieciństwie nie dawał głupich obietnic?)
- nienawidzą słów "horoszo" i "krasiwo".

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności