6. Zrobić pierwszy krok

Ludzie, którzy nie zaczęli się jeszcze uczyć języka obcego, mogą mieć obawy lub odczuwać lęk, podobnie jak ktoś, kto patrzy na morze, nie umiejąc pływać. Ale uczenie się języka jest trochę jak nauka pływania, zadziwiająco łatwe, gdy zrobi się pierwszy krok.

Mimo że języków obcych mogą uczyć się ludzie pochodzący z różnych środowisk i na każdym poziomie edukacyjnym, wiele osób uważa, że jest to wyzwanie, do zmierzenia się z którym nie posiadają odpowiednich zdolności. Wielu ludziom pasję do języków zaszczepiają nauczyciele, ale często ma to miejsce w szkole, gdzie nie docenia się jeszcze wartości języka i gdzie klasówki i egzaminy mogą odstraszać od nauki. "Szkoła zwykle nie zapewnia odpowiednich umiejętności komunikacyjnych - twierdzi Caroline, urzędniczka z Belgii.

- Doświadczenia wyniesione ze szkoły często zniechęcają ludzi do nauki języków w późniejszym życiu".

Czy mamy czas

Największą przeszkodą są obowiązki, jakie niesie ze sobą życie. "Zawsze jestem zajęty. Nie mam czasu na naukę" - skarży się Reinald, belgijski grafik. Jednak wielu uczących się przekonało się, że wygospodarowanie sobie czasu daje niezwykłe rezultaty.

Motywację może także osłabiać posługiwanie się powszechnie używanym na świecie językiem. "Jeżeli zna się angielski, nie potrzeba niczego więcej - przyznaje Neil, brytyjski redaktor. - Ale podjęcie wysiłku nauczenia się innego języka daje dużo radości i możliwość zrozumienia innych".

Niektórzy uważają, że są zbyt starzy na naukę. "W moim wieku bardzo trudno jest nauczyć się języka" - twierdzi Daniel, menedżer po pięćdziesiątce. Jednak miliony osób przekonały się, że na poznanie nowego języka nigdy nie jest za późno.

Nie potrzebuję napisów

Znakomite kino europejskie pełne jest gwiazd posługujących się kilkoma językami, takich jak na przykład francuscy aktorzy - Juliette Binoche i Jean Reno, Brytyjki - Charlotte Rampling i Vanessa Redgrave, Hiszpanie - Penelope Cruz i Antonio Banderas, Szwed Max von Sydow czy Greczynka Irene Papas.

"Miałam to szczęście, że rodzice nauczyli mnie trzech języków. Z matką rozmawiałam w języku niderlandzkim, z ojcem po włosku, a w szkole nauczyłam się niemieckiego. Najważniejszym językiem jest jednak dla mnie włoski" - wyjaśnia szwajcarsko-włoska aktorka i modelka Michelle Hunziker.© Unia Europejska
 
Polityka Prywatności