Jak uczyć się języków obcych?

znalezionych: 7
Zarówno początkujący, jak i zaawansowani mogą poprawić swoje kompetencje językowe, robiąc kilka rzeczy innych niż uczęszczanie na kursy. Oto kilka przydatnych wskazówek i narzędzi, opracowanych na podstawie doświadczeń uczniów i nauczycieli.
Wybór metody. Istnieje wiele metod nauczania, takich jak zajęcia klasowe, nauka we własnym zakresie, kursy telefoniczne, kursy zagraniczne, nauka przez Internet itd. Wybierz metodę, która ci najbardziej odpowiada.
Znajomości języków towarzyszy pewna otoczka geniuszu. Wielojęzyczność nie jest jednak wyłącznie domeną naukowców oczytanych językoznawców - wieloma językami potrafi władać także wiele europejskich sław. Weźmy na przykład piłkę nożną, sport, który raczej nie jest kojarzony ze sprawnością językową, ale uprawiany jest przez mnóstwo zawodników biegle znających kilka języków.
Nauka nowego języka - podobnie jak nauka muzyki - wiąże się z pewnym wysiłkiem, ale daje wiele satysfakcji. Sama podróż może być równie emocjonująca jak jej cel, co potwierdzi każdy, kto wyruszył w tę drogę.
Niektórzy uczą się języków ze względów czysto praktycznych. „Nauczyłem się francuskiego, ponieważ potrzebowałem go w pracy oraz do porozumiewania się z mieszkańcami kraju, w którym mieszkam” - wyjaśnia Angel, bułgarski informatyk mieszkający w Belgii.
Ludzie, którzy nie zaczęli się jeszcze uczyć języka obcego, mogą mieć obawy lub odczuwać lęk, podobnie jak ktoś, kto patrzy na morze, nie umiejąc pływać. Ale uczenie się języka jest trochę jak nauka pływania, zadziwiająco łatwe, gdy zrobi się pierwszy krok.
Ludzie zniechęcają się do nauki języka, ponieważ myślą, że poznanie całego słownictwa i gramatyki zajmie im resztę życia. Jednak badania wskazują, że przy odpowiednich metodach i motywacji większość ludzi może nauczyć się przynajmniej podstaw języka obcego.

© Unia Europejska
 
Polityka Prywatności