1. Wskazówki

Zarówno początkujący, jak i zaawansowani mogą poprawić swoje kompetencje językowe, robiąc kilka rzeczy innych niż uczęszczanie na kursy. Oto kilka przydatnych wskazówek i narzędzi, opracowanych na podstawie doświadczeń uczniów i nauczycieli.

Trening czyni mistrza to stare przysłowie, ale jak zawsze aktualne. Znajomości języka nie da się nabyć w sposób magiczny, przychodzi ona po latach ćwiczeń. Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia - radzi Sandra z Francji. - Język poznałam biegle, dopiero gdy zaczęłam używać go na co dzień”.

Nie ma się czego wstydzić. Wielu ludzi, szczególnie starszych, niechętnie ćwiczy języki obce, ponieważ są nieśmiali lub obawiają się popełniania błędów. „Ludzie cię nie wyśmieją, jak się pomylisz - zapewnia Simon, brytyjski menedżer. - Cieszy ich i imponuje im znajomość języka, nawet jeśli jest ona ograniczona”.

Baw się i ciesz się zdobywanym doświadczeniem. Jeśli podchodzi się do nauki języka jako do nudnego i męczącego zadania, nie będzie ona efektywna, a motywacja będzie spadać. Istnieje całe mnóstwo sposobów na urozmaicenie i uatrakcyjnienie procesu nauki. „Uczenie się języka to nie sprawdzian, trzeba czerpać z tego przyjemność” - podpowiada Cristina, konsultantka z Włoch.

Ucz się tak, jak lubisz. Każdy uczy się na swój sposób, dlatego najlepiej jest eksperymentować i samemu określić, co jest dla nas skuteczne. Warto zaplanować naukę języka w taki sposób, aby odpowiadała ona nam i naszemu trybowi życia.

Używaj języka regularnie. Podobnie jak z samochodem - nieużywany język stanie się niezdarny i zardzewieje.

Realistyczne podejście. Nie ucz się wszystkiego na raz. Ustal jasne i realistyczne cele.

Co było, a nie jest... Niektórzy uważają, że skoro nie udało się im nauczyć języka w szkole, nie uda im się to także w późniejszym życiu. Jednak wiele osób, którym nie szło w szkole, uczy się języka później, po części za sprawą atrakcyjnych i skutecznych, nowoczesnych metod, a po części za sprawą większej motywacji do nauki.

Nowy sposób myślenia. Uczenie się języka wiąże się z poznaniem nowych sposobów myślenia i działania.

Zanurz się. Warto obcować z nowym językiem tak dużo, jak to możliwe.

Gimnastyka umysłu

Rozpowszechniony jest pogląd, że uczenie się kilku języków zaśmieca umysł. Badania jednak wskazują, że im więcej języków znamy, tym łatwiej jest nam uczyć się następnych. „Znajomość więcej niż jednego języka jest pomocna. Łatwiej jest się przystosować, łatwiej wymówić pewne słowa i samogłoski” - twierdzi amerykański aktor duńskiego pochodzenia Viggo Mortensen.

Językoznawcy odkryli też, że znajomość więcej niż jednego języka przynosi korzyści także w innych obszarach, takich jak umiejętność logicznego myślenia czy wyniki naukowe. Udowodniono na przykład, że dzieci dwujęzyczne lepiej rozwiązują zadania zawierające informacje wprowadzające w błąd.

Poznawanie nowych języków niesie za sobą także inne korzyści, jak twierdzą znane osobistości. Brytyjski komik i gwiazda grupy Monty Pythona John Cleese twierdzi: „Uczenie się języków sprawia, że nasz umysł jest silniejszy i bardziej elastyczny. Posługiwanie się nimi pozwala nam poznawać świat w zupełnie nowy sposób”.© Unia Europejska
 
Polityka Prywatności