Niektórzy uczą się języków ze względów czysto praktycznych. „Nauczyłem się francuskiego, ponieważ potrzebowałem go w pracy oraz do porozumiewania się z mieszkańcami kraju, w którym mieszkam” - wyjaśnia Angel, bułgarski informatyk mieszkający w Belgii.
Kadra zarządzająca posługująca się wieloma językami może poprawić konkurencyjność firmy. Tym samym brak znajomości języków może wiązać się z wymiernymi kosztami ekonomicznymi. Dla przykładu,
11% ankietowanych małych i średnich przedsiębiorstw stwierdziło w ostatnim ogólnounijnym badaniu, że straciło kontrakty, ponieważ zabrakło im niezbędnych kompetencji językowych.
Jeden z włoskich producentów środków chemicznych i materiałów ściernych dla przemysłu samochodowego, który jest w trakcie ekspansji na rynki zagraniczne, podał, że znalezienie pracowników o odpowiednich zdolnościach językowych umożliwiających pełnienie roli pośredników było niezwykle trudne. Firma stara się przekonać włoskie uczelnie wyższe do promowania nauki języków.Także w Polsce sytuacja nie jest inna. „Rozmawiałam ze sfrustrowanymi ludźmi w lokalnych izbach handlowych, które pomagają małym firmom... Częściej, niż gotowi byli to przyznać, ich wysiłki szły na marne, ponieważ firmy nie dysponowały pracownikami ze znajomością języków” - mówi Sabina Klimek, członek wspieranego przez UE forum biznesowego na temat wielojęzyczności.
Pracodawcy i pracownicy są często świadomi tej sytuacji. Na przykład w wielu ofertach pracy w Belgii wymaga się od kandydatów znajomości co najmniej dwóch urzędowych języków kraju oraz jednego z powszechniejszych języków europejskich. Aż trzy czwarte dużych przedsiębiorstw w Europie posiada programy zatrudniania kadry ze znajomością języków.
Wiele europejskich uczelni wyższych oferuje programy nauczania w językach obcych, zarówno po to, by przyciągnąć zagranicznych studentów, jak i w celu poprawienia mobilności studentów miejscowych. Niektóre uczelnie litewskie udostępniają programy w językach angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim. W Belgii, w Republice Czeskiej i w Rumunii wybrane uczelnie oferują studia dyplomowe z zakresu nauk przyrodniczych, historii i geografii z przedmiotami dodatkowymi w językach obcych, w niektórych przypadkach umożliwiając uzyskanie podwójnego dyplomu.