2. Jak i gdzie uczyć się języków obcych?

Wybór metody. Istnieje wiele metod nauczania, takich jak zajęcia klasowe, nauka we własnym zakresie, kursy telefoniczne, kursy zagraniczne, nauka przez Internet itd. Wybierz metodę, która ci najbardziej odpowiada.

Utrzymać kurs. Zwykle znalezienie szkoły językowej nie stanowi problemu - wystarczy zajrzeć do książki telefonicznej lub Internetu. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią szkołę. Dobrze jest przed zapisaniem się na kurs odwiedzić taką szkołę i porozmawiać z nauczycielami, zapoznać się z niezależnymi ocenami placówki i zapytać znajomych o opinię.

Wykorzystać media. Dziś, gdy dzięki telewizji satelitarnej i kablowej oraz Internetowi możemy łatwo uzyskać dostęp do kanałów radiowych i telewizyjnych z całego świata, w prosty sposób można znaleźć materiały w języku, którego się uczymy.

Sieć języków. Internet jest potężnym źródłem, często bezpłatnych, materiałów i narzędzi do nauki języków. Łatwo można znaleźć internetowe kursy językowe, słowniki, gry edukacyjne, fora, pomoc językową, materiały wideo, ćwiczenia na słuchanie, uproszczone wersje książek itp. Oprócz tego w Internecie publikowanych jest we wszystkich językach mnóstwo oryginalnych materiałów, takich jak gazety czy czasopisma.

Tandemy językowe. Zorganizuj wymianę konwersacji z rodzimym użytkownikiem języka, którego się uczysz, w zamian za konwersacje w twoim języku. W ten sposób dwie osoby mają okazję poćwiczyć.

Zapisz się do jednego z klubów językowych, które są w Europie nie tylko popularnym sposobem na naukę języków, ale i formą życia towarzyskiego.

Materiały dotyczące kultury. W miarę poznawania języka warto zacząć poznawać jego kulturę poprzez książki, muzykę, filmy itd. Filmy na DVD można zwykle oglądać w kilku językach, czy to w formie z lektorem, czy z napisami. Dostępnych jest też wiele audiobooków w wielu językach, często czytanych przez słynnych aktorów.

Korespondencja to tradycyjny sposób na doskonalenie umiejętności językowych, poznawanie innych społeczeństw i kultur oraz zawieranie znajomości. W erze cyfrowej skutecznym narzędziem do porozumienia się ponad granicami językowymi i społecznymi może być Internet.© Unia Europejska
 
Polityka Prywatności