Jakie języki wybierają Polacy?

Polacy podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego zaraz po zakończeniu wakacji. Wrzesień i październik to miesiące, kiedy najwięcej osób sięga po kursy językowe - wynika z danych ESKK, pierwszej szkoły nauczania na odległość w kraju. Kto i gdzie najchętniej kształci się na własną rękę? Które języki obce, oprócz angielskiego i niemieckiego, są najbardziej popularne w Polsce na przestrzeni ostatnich lat?

Według najnowszych danych ESKK języków obcych z nauki na odległość korzysta najwięcej Polaków w wieku 31-37 lat, z zauważalną przewagą kobiet - sześć na dziesięć osób zgłębiających tajniki angielskiego, niemieckiego czy francuskiego stanowią panie. Wrzesień jest miesiącem, gdzie można zauważyć największą mobilizację do rozpoczęcia intensywnej nauki języka.

W trakcie roku kalendarzowego występują dwie dość widoczne tendencje. Najwięcej osób rozpoczyna naukę języka obcego zaraz po wakacjach, we wrześniu oraz październiku. Mobilizujący jest jednak również początek roku, czyli styczeń i luty,  kiedy realizowane są noworoczne postanowienia i ponownie wzrasta chęć do uczenia się – analizuje Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły nauczania na odległość.

Angielski liderem, niemiecki popularny w zachodniej Polsce

Na językowym podium w Polsce od lat króluje angielski, a dalej niemiecki – to one otwierają ranking najpopularniejszych języków, których Polacy uczą się samodzielnie. Jednak nie we wszystkich regionach angielski cieszy się równie dużą popularnością. – Zachodnie województwa Polski to zdecydowanie zagłębie języka niemieckiego. To tam najwięcej osób poznaje język sąsiada, a są to mieszkańcy lubuskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Najmniejsze zainteresowanie niemieckim zauważamy w mazowieckim, świętokrzyskim oraz łódzkim – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Województwo lubuskie dominuje w nauce niemieckiego – język zachodniego sąsiada wybiera tam co trzecia osoba samodzielnie ucząca się obcego języka. Tymczasem w woj. mazowieckim  niemiecki zgłębia zaledwie co dziesiąty kształcący się. Z kolei języka angielskiego w skali kraju najchętniej uczą się mieszkańcy łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego.

Czas na Skandynawię - norweski, szwedzki i duński w top 10

Angielski oraz niemiecki to nie jedyne języki obce, których na własną rękę uczą się Polacy. Co ciekawe, w ostatnich latach do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych kursów lingwistycznych wdarły się przebojem języki skandynawskie. – W 2002 roku w zestawieniu top 10 notowaliśmy tylko język szwedzki, który w tym czasie plasował się na ósmym miejscu wśród najpopularniejszych kursów. Obecnie w rankingu znajdują się aż trzy języki skandynawskie: norweski, szwedzki, duński – wymienia Magdalena Szajbe z ESKK.

Największy skok popularności zanotował właśnie norweski. Jest on wybierany obecnie przez większą grupę osób niż – z pozoru – bardziej oczywiste języki, jak francuski, włoski czy hiszpański. Na peryferiach rankingu top 10 najczęściej wybieranych kursów językowych znajduje się od dekady język rosyjski, który ustąpił miejsca choćby holenderskiemu.

Jakich języków uczą się Polacy w poszczególnych regionach?

Analizując najpopularniejsze kursy językowe we wszystkich województwach można zauważyć znaczące różnice w wyborze. Tak oto norweskiego najchętniej uczą się mieszkańcy zachodniopomorskiego oraz pomorskiego – język kraju fiordów poznaje co dziesiąty kursant z tych województw. Zaraz po angielskim i niemieckim, norweski jest również najczęściej przyswajany przez mieszkańców warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. – Jesteśmy przekonani, że wynika to nie tylko z bliskości tych krajów, ale przede wszystkim wymogów, jakie stawia obecny rynek pracy. Znajomość angielskiego czy niemieckiego to dziś zaledwie niezbędne minimum – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Najwięcej ofert pracy dla osób posługujących się językami skandynawskimi pochodzi z branży finansów i księgowości, obsługi klienta oraz informatyki. Dla osób, które chciałyby podjąć pracę w Norwegii czy Szwecji można znaleźć głównie oferty kierowane do specjalistów – inżynierów, blacharzy czy hydraulików, ale także lekarzy i pielęgniarek.

Na mapie województw ciekawie wypada opolskie, którego mieszkańcy oprócz zamiłowania do nauki języka niemieckiego, chętnie wybierają holenderski. Ten ostatni w opolskim plasuje się na trzecim miejscu w rankingu popularności. 

W pozostałych województwach popularnością dzielą się między sobą hiszpański, włoski oraz francuski. Wśród nich palma pierwszeństwa przypada w udziale językowi włoskiemu, który wyróżnia się aż w sześciu regionach. Zaraz za nim znajduje się hiszpański, a dopiero potem francuski. Języka miłości najchętniej uczą się mieszkańcy podlaskiego oraz podkarpackiego.

Tekst uwzględnia dane ESKK sp. z o.o. za lata 2002-2012.

ESKK to pierwsza w Polsce szkoła kształcenia na odległość. Swoją działalność rozpoczęła już w 1991 roku. Szkoła oferuje kursy do samodzielnej nauki języków obcych, szkolenia zawodowe oraz hobbystyczne. ESKK to lider Grupy ESCC, największej w Europie instytucji kształcenia na odległość, która posiada łącznie 7 oddziałów zagranicznych, m.in. w Rosji, Ukrainie czy na Węgrzech. W ciągu ponad 20 lat działalności szkoła dystrybuowała ok. miliona kursów językowych oraz zawodowych. 


data ostatniej modyfikacji: 2012-09-18 15:47:14
Komentarze
Ostatnie:
6.04.2013 19:52
Dodał(a): ~wera
też podjęłam kurs w październiku, poszłam do speak up i po tym pół roku stwierdzam, że to była bardzo dobra decyzja :) każdemu będę polecać tą szkołę
 
Polityka Prywatności