Nauka języka z native speakerem czy bez?

Native speaker foto

Każda pomoc podczas nauki języka obcego jest cenna, a już na pewno ta od wykwalifikowanego nauczyciela pochodzącego z kraju, którego język przyswajamy. W czym native speakerzy są lepsi od innych nauczycieli?

Młodzież w szkołach nieczęsto ma komfort uczyć się angielskiego od obcokrajowców. Co innego w prywatnych szkołach językowych, gdzie taka instytucja to już niemalże coś fundamentalnego. Istnieje co najmniej kilka powodów, dlaczego kursanci chcą uczęszczać na zajęcia z native speakerami.

Najważniejsze przygotowanie

Nie każdy Brytyjczyk mieszkający w Polsce będzie potrafił nauczyć swojego rodzimego języka. Chodzi tutaj nie tylko o same zdolności pedagogiczne, ale przede wszystkim przygotowanie merytoryczne. Każdy z nauczycieli może mieć swój własny styl nauczania, bardziej opierać się na przyswajaniu słownictwa z podręcznika, bądź też postawić na luźne konwersacje.

Największą zaletą nauki z native speakerami jest świetna ocena poprawności wymowy - Anglik albo nas zrozumie, albo nie. Native speakerzy oceniają przede wszystkim poprawność wymowy, a także bardzo pomagają swoim uczniom własnym akcentem.

Kolejną zaletą jest poprawianie form pisemnych, takich jak esej. Polski nauczyciel potrafi wychwycić błędy składniowe czy gramatyczne, natomiast rodowity Brytyjczyk oceni, czy konkretne zdanie będzie brzmiało naturalnie w języku angielskim. Native speaker w pełni rozumie wszystkie aspekty swojego rodzimego języka. Używa idiomów, właściwych czasów, odpowiednio intonuje zdania, używa składni i gramatyki w sposób naturalny.

Niewidzialny bodziec

Niektóre szkoły w swoich ofertach stawiają na system dualny. Polega on na tym, że zajęcia są prowadzone zarówno z polskim lektorem, jak i native speakerem. Zakres obowiązków poszczególnych nauczycieli jest inny - polski lektor stawia na naukę słownictwa i struktur gramatycznych, co jest solidnym fundamentem do konwersacji z native speakerem. Ten korzysta później z bazy zagadnień opracowanych razem z polskim lektorem, poprawia błędy językowe i zachęca do aktywnej dyskusji poprzez zadawanie dodatkowych pytań. Dla samych uczniów nauka z native speakerem jest dodatkową motywacją do komunikowania się w języku angielskim, coś w rodzaju niewidzialnego bodźca.

Ci, którzy nie są zadowoleni z obcojęzycznego nauczyciela najczęściej narzekają na zbyt małe zaangażowanie wszystkich członków grupy, w których zajęcia są prowadzone (zazwyczaj do 10 osób).

"W nauczaniu języka obecność wykwalifikowanego nauczyciela jest ważna, ale nie najważniejsza. Uczeń przede wszystkim musi mieć chęci i determinację do nauki, w innym wypadku praca nawet najlepszego nauczyciela nie będzie wystarczająco efektywna" - mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou.

Z pomocy native speakera powinny korzystać przede wszystkim osoby na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, gdyż nauka od podstaw wymaga przyswojenia głównie słownictwa oraz struktur gramatycznych, wymowa nie jest tam najważniejsza. Wiosna jest okresem, kiedy zapotrzebowanie na native speakerów jest największe, głównie ze względu na maturzystów chcących dobrze przygotować się do egzaminu ustnego z języka obcego.


data ostatniej modyfikacji: 2014-04-24 12:57:51
Komentarze
 
Polityka Prywatności