Książki & magazyny & wydawnictwa & YouTube/ TV / radio, które warto poznać aby opanować łatwiej język obcy

logo medium 417x142-400

Nauka języka obcego to nie tylko zajęcia dydaktyczne z nauczycielem, czy odfajkowanie ćwiczeń z programu komputerowego, aplikacji online, to również samodoskonalenie poprzez obycie się z językiem. W ramach osłuchania się i poznania języka „w praktyce” warto sięgać możliwie jak najczęściej po literaturę w oryginale, gazety, publikacje obcojęzyczne w sieci, jak również radio, telewizję, czy rozmowę na forach, czacie, bądź w miarę możliwości konwersacje face to face.

Z których źródeł najlepiej korzystać? Znacznie łatwiej jest wymienić źródła, które mogą być podejrzane i wątpliwej jakości, bowiem większość dostępnych kanałów komunikacji medialnej doskonale rozwija nasze umiejętności językowe, nawet jeśli są one urozmaicone gwarą, rozmaitymi dialektami, czy slangiem, bądź naszpikowane wulgaryzmami i mową potoczną. Każdy typ języka jest pożądany, wzbogaca nasze słownictwo, pozwala być elastycznym, umożliwia poznanie języka takim jaki jest w rzeczywistości, nie tylko takim jakim widzą go ci którzy czuwają nad jego czystością i poprawnością w oficjalnej mowie i piśmie.

Ogromne możliwości w tym zakresie daje dostęp do internetu, jednak również w wersji drukowanej można skorzystać z publikacji obcojęzycznych dostępnych w księgarniach. Dostępna jest zarówno literatura jak i praca, magazyny tematyczne, jak też prasa codzienna. Oczekiwaniom uczniów wychodzi naprzeciw także telewizja cyfrowa, bowiem można zyskać dostęp zarówno do oryginalnych kanałów obcojęzycznych jak również dopasować według indywidualnych preferencji język programów emitowanych standardowo w języku polskim. Szereg filmów dostępnych w wideotekach jak i w wypożyczalniach VOD, bądź w portalach e-filmów można obejrzeć wyłącznie w języku angielskim bądź z napisami tak z polskim tłumaczeniem jak i angielskimi napisami. Podobnie szeroko dostępne są stacje radiowe, których można słuchać w sieci.

Sięgając po literaturę warto zacząć od tej najprostszej, dla dzieci, bowiem zaczynając od Shakespeare'a możemy się szybko zniechęcić. Podobnie bywa z oglądaniem filmów. Początkowo zaleca się wybór prostych filmów animowanych, z czasem seriali o nieskomplikowanej fabule, z czasem dopiero filmów fabularnych czy magazynów tematycznych. Doskonałą pomocą do nauki mogą być komiksy, przez wielu uważane za podstawę w nauce języka. Obrazy i niewielka ilość tekstu zachęcają do czytania i poznawania słownictwa podążając za fabułą komiksu.

By zapoznać się z ofertą wydawnictw językowych warto odwiedzić internetowe księgarnie językowe, w których skupionych jest wiele pozycji odnoszących się do rozmaitych języków i różnych aspektów nauczania języka. Można wówczas wzbogacić swą bibliotekę o poradniki, jak również nowe, specjalistyczne słowniki, bądź inne pozycji sprzyjające nauce języka, jakie pomogą nam przyswoić nową wiedzę. Wraz z coraz większym wtajemniczeniem i zaawansowaniem potrzebujemy nowych pomocy jak słownik idiomów, bądź wyrażeń bliskoznacznych. Prócz tych typowych pozycji mogą nam wpaść w oko mniej konwencjonalne jak literatura anglojęzyczna z przypisami ułatwiającymi zrozumienie co trudniejszych słówek, zagadnień czy konstrukcji gramatycznych. Dostępne są także bajki i książki dla dzieci, z których uczyć się możemy na początkowym etapie nauki, bądź nauczać maluchy. Wśród pozycji drukowanych można wyposażyć się w szereg testów sprawdzających jak i pomocy do nauki w postaci fiszek, tabel, zestawień itp. Wśród najpopularniejszych wydawnictw należy takie jak PONS, Longmann, czy PWN.

Na uwagę wśród mediów, jakie warto wykorzystać do nauki języka zasługują stacje BBC, tak radiowe jak i telewizyjne, które serwują dostęp do akademickiego angielskiego z czystością akcentu. Dla obcokrajowców uczących się angielskiego to również kopalnia źródeł do nauki, bowiem BBC pod patronatem British Council prowadzi i udostępnia szereg kursów angielskiego, przygotowuje materiały szkoleniowe, specjalne programy edukacyjne i audycje. Doskonałą pomocą w nauce może być popularny youtube.com. W serwisie można oglądać zarówno kanały edukacyjne tworzone z myślą o nauce języka, jak również szereg filmów i filmików mających walory edukacyjne. Nie rzadko w tym serwisie całkowicie bezpłatnie można odsłuchać wykładów i lekcji, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć zastosowanie poszczególnych zwrotów lub konstrukcji gramatycznych. Pośród znanych kanałów Youtube do nauki angielskiego warto wymienić takie jak Daily Dose of English (zawiera także wyrażenia z mowy potocznej i idiomy), czy Linguaspectrum (kompendium wiedzy z zakresu słownictwa, gramatyki, kultury podzielone na krótkie lekcje tematyczne), Daily English Dictation oraz AlexESLvid. Interesującym kanałem dla zaawansowanych jest Let's Talk Institute oraz Doing English with Julian (uczy wyłącznie British English). Interesującym projektem edukacyjnym jest dostępna gra komputerowa służąca nauce języka, w wersji darmowej jest ograniczona do kilku sesji, odpłatnie dostępna w interaktywnej wersji, kiedy to od umiejętności użytkownika zależy dalszy scenariusz. Należy pamiętać iż, wiele gier przygodowych na PC jak też tych online sprzyja nauce słownictwa i doskonaleniu języka. Wbrew pozorom grając w War of tkank czy The Sims można się wiele nauczyć.

Z pomocą osobom uczącym się i wspierającym swoją naukę języka przychodzi również portal społecznościowy Facebook, w mniejszym stopniu Google+ czy takie serwisy jak Goldenline, czy LinkedIn. Wszystkie te portale pozwalają zrzeszać się w grupy, tworzyć społeczności osób chcących poćwiczyć mowę, pisanie, czy rozumienie języka, doskonalić naukę. Dzięki wzajemnym kontaktom i wiedzy, posiadanym materiałom mogą efektywniej się uczyć. Co więcej dzięki portalom społecznościowym mogą nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie, rozmawiać w języku obcym, prowadzić dyskusje itd. Idąc tym tropem powstały również odrębne, wyspecjalizowane serwisy www, które zrzeszają osoby chcące wzajemnie się uczyć. Do takich należy italki.com oraz sharedtalk.com. Interaktywną naukę z nutą rywalizacji między użytkownikami zapewniającą motywację do lepszych osiągnięć względem swoich kolegów z tego samego poziomu nauczania. Wiele platform i kursów online, również słowników, aplikacji online udostępnia użytkownikom dodatki w postaci statystyk i monitoringu znajomych w postępach w nauce.

Poza pomocami dydaktycznymi warto również być na bieżąco z technikami nauki, a zwłaszcza posiąść wiedzę jak się uczyć i jak wspierać swoją naukę, by była efektywna. W tym zakresie w internecie aż się roi od blogów i portali udzielających porad co zrobić, by się uczyć i nauczyć języka, jak tego dokonać. Również w księgarniach poradników metodycznych jest sporo, niestety dobór odpowiedniej metody nauki nie jest w rzeczywistości tak prosty i zależy od indywidualnych predyspozycji i preferencji ucznia. Doskonała pomocą w zasadzie uniwersalną i przynoszącą korzyści dla każdego są wyjazdy zagraniczne, obcowanie przez całą dobę z językiem obcym w różnych postaciach i sytuacjach obecnym. Chcąc się szybko i skutecznie poddać zanurzeniu warto wybrać się na językowy kurs zagraniczny, który wcale nie musi być wyczerpujący, ani intensywny. Wiele ofert kursów zagranicznych organizowanych jest w formie wypoczynku, wakacji i zwiedzania ciekawych miejsc poprzez które wspierana jest zasadnicza nauka języka w szkole językowej.

Więcej o ciekawych materiałach do nauki przeczytasz w poradniku Sprachcaffe, który powstał dzięki wspaniałej współpracy blogerów językowych, którzy podzielili się swoimi poradami na temat nauki języka obcego za co bardzo dziękujemy:) Poradnik możesz zobaczyć poniżej:


data ostatniej modyfikacji: 2015-02-03 09:45:35
Komentarze
 
Polityka Prywatności