Jak zacząć nauke języka - poradnik dla początkujących

W nauce języka najtrudniejsze bywają pierwsze kroki, zwykle zastanawiamy się od czego zacząć, skoro już podjęliśmy decyzję o nauce wybranego języka. Na samym początku, jeszcze zanim zdecydujemy w jakim trybie chcemy się uczyć warto jest określić cele i potrzeby procesu edukacyjnego, którym bądź co bądź nauka języka jest. W zależności od tego czy już znamy jakiś język obcy, czy kiedykolwiek próbowaliśmy uczyć się wybranego języka, jak bardzo na nauce nam zależy, jaki efektów i w jakim czasie oczekujemy sposoby nauki będą różne.

Możemy wybrać naukę klasyczną w grupie kursantów, w szkole językowej jak i indywidualną z lektorem, native speakerem, wyjazdowy intensywny kurs języka lub też immersję online i naukę we własnym zakresie. Wybór jak widać jest spory, warto jest się zastanowić, w jakim trybie nauki widzimy się najlepiej. Jeśli będzie to nauka na kursach rozeznać należy ofertę lokalnych szkół i metod jakimi prowadzone są zajęcia. Metoda nauki winna sprzyjać naszym zdolnościom i preferencjom względem przyswajania wiedzy, a co najistotniejsze być zgodna z celem nauki. Innowacyjną formą nauki jest edukacja online. Oferują ją e-kursy w platformach learningowych jak i korepetytorzy zdalni wykorzystując w tym celu Skype jako narzędzie komunikacji w czasie rzeczywistym. Jeśli w

Twoich założeniach nauki istotne są również koszty, warto jest rozważyć naukę z lektorem przez Skype, gdyż porównując jakość zajęć i ich efektywność oraz stawki godzinowe, korepetycje online wypadają nadzwyczaj korzystnie. Na wybór właśnie tej formy zajęć i nauki może mieć też dyspozycyjność i wygoda. Jeżeli zależy nam na komfortowych warunkach nauki, lubimy uczyć się w domu, czy też wręcz przeciwnie w niestandardowych okolicznościach to nauka języka przez internet będzie idealnym rozwiązaniem. Również kiedy nie jesteśmy dyspozycyjni na tyle by uczestniczyć w kursach językowych jak i na tyle obowiązkowi aby samodzielnie mobilizować się do nauki wybór korepetycji zdalnych będzie trafny. Kiedy nie jesteśmy pewni czy dobrze wybraliśmy najlepszym sposobem na to by się o tym przekonać jest spróbować. Czasem nie znając siebie i własnych potrzeb, możliwości to jedyny sposób na znalezienie optymalnej metody i formy nauki języka obcego.

Kluczowa dla edukacji językowej jest motywacja wewnętrzna

Bez motywacji trudno jest w ogólne podjąć się wyzwania nauki języka. Wierząc w siebie, mając chęć do nauki łatwiej jest pokonywać trudności, które niewątpliwie natrafimy po drodze. By motywacja nie znikła zbyt wcześnie należy o nią zadbać, jeśli nie poprzez realne potrzeby to poprzez przyjemność jaką nam dawać może nauka. Motywować należy się nieustannie, wzbudzając w sobie chęci do nauki. Najlepszą motywacją są widoczne efekty, wyniki w nauce, które wpływają jednocześnie na samoocenę. Większości z nas nauka kojarzy się z przykrym obowiązkiem, czynnością mało rozrywkową, a taką nie musi być. Ogrom pomocy dydaktycznych, które mogą nam uatrakcyjnić naukę, wręcz uczynić z niej zabawę mogą sprawić, iż po naukę języka będziemy sięgać chętnie.

Aby doświadczyć sukcesu niezbędna w nauce języka jest systematyczność. Pojedyncze i nieregularne zrywy oraz nauka raz w tygodniu nie wróży pomyślności. Chcąc opanować niemiecki, czy angielski musimy poświecić nauce co najmniej kilka minut każdego dnia. Cykliczność i systematyczność zapewnią nam utrwalenie wiadomości oraz postępy. Niemiecki dla początkujących nie wymaga ślęczenia nad książkami i ćwiczeniami godzinami, jednak zobowiązuje do kontaktu z językiem codziennie. Nie musi być to stricte nauka, mogą być to wysłuchane wiadomości w języku obcym, lekcja z korepetytorem, jak i quiz z aplikacja mobilną. Żeby nie czuć się zmęczonym i znudzonym nauką warto jest proces ten urozmaicić różnymi sposobami jak nauka poprzez film, czytanie lektur obcojęzycznych, słuchanie muzyki itd. Możliwości jest wiele. Najskuteczniejszą metodą nauki jest nauka przez osobiste doświadczenie języka. Nauka przy tak zwanej okazji jest obecnie w modzie, jednak aby była efektywna kontaktu z językiem musimy mieć dużo i różnymi, wieloma kanałami. Eksponowanie się na rozmaite bodźce językowe pobudza nasz umysł do kodowania informacji, ich przetwarzania i analizy. Nabywanie języka odpowiednie jest również dla osób na poziomie podstawowym.

Bardzo ważny dla efektywności nauki jest kontakt z żywym językiem w praktyce nie tylko poprzez odsłuchanie nagrań lektora, czy obejrzenie telewizji, serialu. By zapewnić sobie dostęp do spontanicznych wypowiedzi, okazji do rozmów nie trzeba posiadać znajomych obcojęzycznych, czy porywać się na konwersacje z native speakerem. Początkowo warto jest dołączyć do grup osób uczących się języka, korzystać z doświadczeń innych, poznawać język poprzez społeczność. Aktywne czytanie a z czasem również udzielanie się w dyskusji umożliwia poznanie innych ludzi, którzy również zmagają się z nauką, grupa tego typu może być doskonałym źródłem informacji, wsparcia. Prócz grup edukacyjnych warto też zapoznać się z uczestnikami forów i grup tematycznych w portalach społecznościowych o tematyce jaka nas pasjonuje. Rozmowy w gronie międzynarodowym to okazja do nawiązania kontaktów z naturalnymi native speakerami, poznania słownictwa, języka. Pewną alternatywą są lektury blogów językowych, które pisane są z myślą o początkujących.

Zaczynając naukę należy określić jej kierunek

Tzn czy będzie to nauka stacjonarna, czy też online, czy wolimy naukę w szkole językowej, w grupowym kursie czy raczej preferujemy indywidualne lekcje. Kiedy już zdecydujemy możemy przystąpić do wyszukiwania ofert czy to lokalnych czy tez online. W przypadku korepetycji indywidualnych warto odwiedzić preply.com. Platforma udostępnia w jednym miejscu kompleksową ofertę. Wystarczy wybrać niemiecki dla początkujących by otrzymać listę profili nauczycieli niemieckiego z okolicy jak i z całego świata gotowych uczyć nas zdalnie przy pomocy Skype. Gdy wybierzemy już nauczyciela, ustalimy warunki współpracy, intensywność zajęć, ich cykliczność warto jest dokonać weryfikacji umiejętności i wyznaczenia planu nauki, czym winien zająć się nasz nauczyciel. Jeżeli zdecydujemy się na naukę we własnym zakresie plan nauki musimy stworzyć samodzielnie, najlepiej w oparciu o tradycyjne programy nauczania. Pomoże on nam się nie zgubić, opanować chaotyczność poznania, jak również zweryfikować postępy w czasie. Plan i uporządkowanie materiału, jego wybór, określenie etapów nauki w czasie wiąże się ze wspomnianą na samym początku systematycznością. Dalszym etapem przygotowań do podjęcia nauki winien być dobór pomocy dydaktycznych. Pierwszym zasadniczym jest słownik, chociaż przyda się też kompendium niemiecki dla początkujących, czy też podręcznik. Coraz częściej po pomoce sięgamy nie do księgarni, biblioteki ale do internetu. W wersji online możemy zawsze mieć pod ręką mediatekę oraz słowniki online, a także rozmaite zestawy ćwiczeń tak interaktywnych jak i do pobrania i wydrukowania, czy wypełnienia zdalnie.

Autor: preply.com/pl/, Platforma do nauki języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański) dla studentów i nie tylko.


data ostatniej modyfikacji: 2016-04-04 09:32:09
Komentarze
Ostatnie:
20.12.2018 9:44
Dodał(a): ~kasia0909
Kiedyś też próbowałam samodzielnie uczyć się języka angielskiego, jednak za bardzo mi to nie wychodziło i efekty były marne. Dopiero, kiedy zapisałam się na kurs angielskiego w szkole Berlitz to uczę się z większą przyjemnością i już coraz więcej umiem. Kurs jest bardzo przyjemny i mogę uczyć się z domu, więc nie marnuję czasu na dojazd.
25.12.2017 22:45
Dodał(a): ~Ewa
Niestety zapisalam sie na kurs i jestem nie zadowolona niby poziom A1 jednak bardziej jest to A2 niedostosowany dla poczatkujacych osob, przerabianie ksiazki wszystko chaotycznie widze ze trace czas i wiecej mozna dostosowac kursow przez internet do wlasnego poziomu. Osobiscie nie polecam moze ja trafiłam na zły kurs.
31.10.2016 16:23
Dodał(a): ~Tyson
Również jestem zdania, że dla początkujących najważniejszyc jest kontakt z żywym językiem. Zajęcia w szkole Speak Up, do której uczęszczam, to przede wszystkim ciekawe konwersacje, a jak się okazuje - dużo cennej wiedzy przyswajamy zupełnie mimochodem.
31.10.2016 10:59
Dodał(a): ~grisza
chyba jednak najlepiej na poczatku zapisać sie do szkoly językowej bo tam jednak są ludzie ktorzy znają się na nauce języka. ja niedawno zapisałem si e do speakup, bo mieli promocę dla studentow i jak na razie poziom jest spoko.
25.07.2016 14:22
Dodał(a): ~wania
Pamiętam, że długo zajęło mi podjęcie decyzji o nauce języka, ale jak juz zdecydowałam się na francuski to miałam problem z wyborem szkoły językowej... dobrze, że trafiłam na www.langzie.pl i mogłam sobie porównać szkoły i ich oferty w swoim mieście ;)
Wszystkie komentarze (6)

 
Polityka Prywatności