Światowy sukces języka hiszpańskiego

W czym tkwi jego siła?

Hiszpański jest obecnie drugim po angielskim językiem najczęściej używanym w komunikacji międzynarodowej. W erze globalizacji poszerzyła się jego ekspansja i wzrosło znaczenie na wielu polach: w gospodarce, literaturze, przemyśle filmowym, telewizyjnym i muzyce. Gdzie znajduje się przyczyna tak wielkiej popularności języka hiszpańskiego?

Którego języka obcego mama zacząć się uczyć? W odpowiedzi na to pytanie pomagają człowiekowi dwie główne zasady: o korzyści komunikacyjnej- im większa liczba osób mówi w danym języku obcym, tym bardziej atrakcyjny jest on dla uczących się; oraz o kosztach uczenia- im mniejszy jest dystans lingwistyczny języka obcego w stosunku do języka ojczystego, tym większa jest chęć podjęcia jego nauki.

Hiszpański na świecie

Językiem hiszpańskim posługuje się ponad 400 milionów ludzi na wszystkich kontynentach świata- najszerzej w Ameryce Pd. i Pn., Europie, północno- wschodnich częściach Afryki i niektórych rejonach Azji i Oceanii. Dla 332 milionów ludzi jest językiem ojczystym, a w 21 krajach oficjalnym.

Jednak to nie liczba osób posługujących się językiem hiszpańskim, ani urokliwa melodyjność i łatwość przyswajania decyduje w głównej mierze o jego popularności. Dla osób podejmujących naukę nowego języka obcego najważniejsze jest dostrzeżenie kulturalnej, ekonomicznej i politycznej siły przebicia ludzi mówiących danym językiem. Hiszpański jest tak bardzo atrakcyjny i tak często wybierany ze względu na to, kto i gdzie się nim posługuje a co za tym idzie jaki prestiż ze sobą niesie. Siłę hiszpańskiego można dostrzec nie tylko w Europie. Najwyraźniej obrazuje go sytuacja w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Hiszpański w Stanach Zjednoczonych

USA jest piątym krajem na świecie pod względem liczby mieszkańców hispanojęzycznych. Posługuje się nim 41 milionów osób, co stanowi 14 proc. całej populacji kraju. 27 proc. mieszkańców Nowego Jorku, a 50 proc. ludzi zamieszkujących Bronx mówi po hiszpańsku. W Stanach Zjednoczonych języka hiszpańskiego uczy się 750 tyś. studentów, oraz jest on językiem wykładanym w 80 proc. szkół podstawowych i 90 proc. ponadpodstawowych. Według prognoz Amerykańskiego Urzędu Statystycznego w 2050 r. językiem tym będzie się posługiwać 105 milionów Amerykanów, tzn. ¼  populacji USA.

Hiszpańskiego używają politycy, by pozyskać głosy wyborców, bowiem 10 proc. elektoratu USA to osoby hispanojęzyczne. Następuje wzrost użycia języka hiszpańskiego w biznesie i rynku komercyjnym. Według wyników badań,  w Ameryce osoby anglojęzyczne, które nie mówią dobrze po hiszpańsku będą na pozycji przegranej we współzawodnictwie o zatrudnienie, awans czy kontrakt z osobami dwujęzycznymi.

Co wpłynęło na tak mocną pozycję języka hiszpańskiego w Stanach Zjednoczonych?

Otóż nadal trwa emigracja ludności do USA z Ameryki Łacińskiej. Zarazem wzrasta pokolenie hiszpanoamerykanów w wieku produktywnym dysponujące dużym kapitałem, a co za tym idzie, wzrasta dwujęzyczna i hispanojęzyczna klasa średnia, która jest motorem gospodarki. Ponieważ wpływy kulturalne i ekonomiczne ludzi mówiących po hiszpańsku są tak duże w kraju będącym światowym mocarstwem, język ten zaczyna być postrzegany jako prestiżowy i bardzo użyteczny na równi z angielskim. Poprzez to, że hiszpański jest drugim językiem USA, ma on zagwarantowany sukces i pozycję w hierarchii języków najchętniej używanych i popularnych na świecie.

Hiszpański w Europie

We Francji przykładowo hiszpańskiego uczy się 65 proc. uczniów szkół. ponadpodstawowych. Hiszpania jest drugim krajem po Francji, który odwiedza największa liczba studentów w ramach stypendium Socrates-Erasmus. Natomiast w Wielkiej Brytanii wzrasta zapotrzebowanie na naukę języka hiszpańskiego, podczas gdy liczba młodych ludzi uczących się francuskiego czy niemieckiego spada z roku na rok zarówno na szczeblu szkolnym jak i uniwersyteckim.

W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Tylko w ciągu dwóch lat  zainteresowanie nauką tego melodyjnego języka wzrosło aż o 21 proc.

 

Magdalena Rytel – Instituto Español SIN FRONTERAS


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności