Egzaminy TOEFL i TOEIC w pytaniach i odpowiedziach

 

 

 

  

 

Egzaminy TOEFL® i TOEIC® to najczęściej zdawane egzaminy z języka angielskiego. Przystępuje do nich odpowiednio 1 milion i 5 milionów osób rocznie. Twórcą egzaminów i administratorem w ponad 180 krajach na świecie jest ETS – Educational Testing Service, największa, niezależna organizacja non-profit, zajmująca się badaniami w dziedzinie edukacji i tworzeniem systemów oceny. Główna siedziba ETS mieści się w Princeton w Stanach Zjednoczonych. Od swojego powstania w 1947 roku, ETS jest liderem w badaniach edukacyjnych i udostępnianiu obiektywnych i rzetelnych systemów oceny dla klientów indywidualnych, instytucjonalnych i korporacyjnych na całym świecie.

 

Jaka jest różnica pomiędzy egzaminem TOEIC®

a TOEFL®?

TOEIC® i TOEFL® zostały stworzone przez ETS do różnych celów w związku z czym projekt, zawartość

i kontekst każdego z testów, a także poziom biegłości językowej mierzonej przez te testy są różne. TOEFL® powstał z myślą o studentach ubiegających się o przyjęcie na studia na całym świecie i dla tego mierzy umiejętności języka angielskiego w kontekście akademickim. TOEIC® natomiast mierzy umiejętności językowe w kontekście biznesowym. Organizacje i osoby prywatne, które pragną certyfikować umiejętności językowe na poziomie wymaganym na międzynarodowym rynku pracy powinny zdecydować się na przystąpienie do egzaminu TOEIC®.

 

TOEFL® - Test Of English As A Foreign Language

 

Jakie przeznaczenie ma ten egzamin?

Zadaniem egzaminu TOEFL® jest zmierzenie poziomu wiedzy

z języka angielskiego w kontekście akademickim, na wykładach, zajęciach i w kontaktach z osobami mówiącymi po angielsku.

Egzamin sprawdza biegłość posługiwania się językiem angielskim u osób, dla których nie jest to język ojczysty.

 

Przez kogo jest uznawany?

W ponad 180 krajach, ponad 5000 prestiżowych uczelni, instytucji akademickich i innych organizacji związanych z edukacją wykorzystuje wyniki do rekrutacji osób na studia, selekcji na stypendia i programy wymiany studenckiej. TOEFL® stanowi kryterium przy potwierdzeniu tego, czy student ma wystarczającą wiedzę językową aby poradzić sobie w środowisku akademickim, w którym używa się języka angielskiego.

 

Jak odbywa się egzamin?

W roku 2005 wprowadzona została nowa, internetowa wersja egzaminu, zwana TOEFL® iBT, która zastępuje wszystkie poprzednie wersje tego egzaminu. W swojej nowej formie, egzamin zdaje się w całości na komputerze, a odpowiedzi są elektronicznie przesyłane do ETS Online Scoring Network do sprawdzenia. Wyniki (na skali punktowej 0-120) są znane po około 14 dniach od daty egzaminu i mogą być przesłane bezpośrednio na uczelnię, do której aplikuje student. Egzamin jest podzielony na 4 części: Listening, Reading, Speaking oraz Writing. Trwa około 4 godzin.

 

Gdzie i kiedy jest dostępny?

Egzamin jest dostępny w komputerowych ośrodkach egzaminacyjnych akredytowanych przez ETS. W Polsce można go zdawać w Warszawie, Dzierżoniowie, Częstochowie, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu, ciągle tworzone są nowe ośrodki na całym świecie.

W związku ze zmianą formatu egzaminu, jest on dostępny 30-40 razy w roku, w zależności od zapotrzebowania.

 

Ile kosztuje?

Egzamin kosztuje 155 USD (około 485 zł)

 

Czy TOEFL® ma „termin ważności”?

Tak. TOEFL® jest ważny dwa lata od daty egzaminu. Powód jest bardzo istotny. Po upływie tego czasu, poziom zaawansowania może się znacząco zmienić i wówczas taki dokument nie jest odzwierciedleniem naszych umiejętności językowych.

 

Jak przebiega sam egzamin? Jakie są jego elementy?

Egzamin składa się z czterech części i zdaje się go w całości na komputerze. Cały egzamin trwa około 4 godziny z 10-minutową przerwą w połowie. TOEFL® składa się z 4 części. Pierwsza część: Reading zawiera 36-70 pytań i trwa ok. 60-100 minut. Druga cześć: Listening zawiera 34-51 pytań i trwa 60-90 minut. Część trzecia: Speaking zawiera 6 zadań i trwa 20 minut. Ostatnia część, Writing zawiera 2 zadania i trwa 50 minut.

 

Gdzie znajdę przykładowe pytania?

http://toeflpractice.ets.org

 

Jak się zarejestrować na egzamin?

Rejestracja na TOEFL® odbywa się przez stronę internetową, należy utworzyć swoje konto, wybrać datę i miejsce egzaminu oraz wnieść opłatę. Link do rejestracji na www.toefl.eu

 

Gdzie szukać więcej informacji?

www.toefl.eu

 

TOEIC® - Test Of English For International Communication

 

Jakie przeznaczenie ma ten egzamin?

TOEIC® został stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie świata biznesu na rzetelny i obiektywny test znajomości języka angielskiego w kontekście pracy w międzynarodowym środowisku. TOEIC® jest zatem egzaminem skupionym na testowaniu biegłości posługiwania się językiem w biurze, podczas spotkań, negocjacji czy podróży służbowych.

 

Przez kogo jest uznawany?

W ponad 8000 korporacji i firm, TOEIC® jest certyfikatem potwierdzającym biegłość językową pracowników. Jest to najczęściej zdawany egzamin na świecie, w 2005 roku podeszło do niego ponad 5 000 000 osób z firm takich jak PriceWaterhouseCoopers, Renault, Siemens, Alcatel, Glaxo Smith Kline, Ecolab, Samsung i wielu innych.

 

W Polsce, egzamin i jego wyniki wykorzystują tak prestiżowi pracodawcy, jak między innymi: Deutsche Bank, LG Electronics, Unilever, Toyota, TP SA, France Telekom, Leroy Merlin czy Schenker. TOEIC® stanowi cenny dodatek do CV kandydata o pracę, najczęściej wymagany wynik w Europie to 750 punktów (na skali 10-990). Dlatego też, w Polsce chętnie przystępują do niego studenci ostatnich lat studiów poważnie myślący o karierze zawodowej w Polsce i nie tylko.

Uczelnie, które honorują certyfikat TOEIC® to między innymi: Uniwersytet Warszawski (750 pkt. zalicza lektorat), Politechnika Poznańska czy Akademia Rolnicza we Wrocławiu.

 

Jak odbywa się egzamin?

TOEIC® składa się z dwóch części: Listening oraz Reading i ma format testu wyboru, odpowiedzi wpisuje się ołówkiem na karcie odpowiedzi. Wyniki podaje komputer i są one znane nawet w 24 godziny po egzaminie, maksymalnie w 2 tygodnie. Egzamin trwa 2 godziny.

 

Gdzie i kiedy jest dostępny?

Egzamin jest dostępny w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych ETS w całej Polsce, dostępny jest na żądanie i przynajmniej raz w miesiącu w biurze ETS w Warszawie.

 

Ile kosztuje?

Egzamin kosztuje 300 zł dla studentów, dodatkowo 20 zł za wydanie certyfikatu w formacie A4. Dla pozostałych osób: 375 zł.

 

Czy TOEIC® ma „termin ważności”?

ETS, twórca egzaminu sugeruje aby pracodawcy i inne instytucje uznawały wyniki nie „starsze” niż dwa lata. Wiąże się to z tym, w jakim stopniu zmienia się nasz poziom zaawansowania językowego w czasie. Sam egzamin nie ma jednak określonego terminu ważności.

 

Jak przebiega sam egzamin? Jakie są jego elementy?

Egzamin składa się z 2 części: Listening i Reading. Zdaje się go wypełniając kartę odpowiedzi, korzystając z książki testowej, zawierającej pytania i zadania. Listening składa się ze 100 pytań podzielonych na 4 sekcje: interpretacja fotografii (20 pyt.), krótkie dialogi sytuacyjne pytanie-odpowiedź (40 pyt.), dłuższe dialogi (40 pyt.), wypowiedzi kontekstowe (20 pyt.). Reading składa się ze 100 pytań podzielonych na 3 sekcje: uzupełnianie zdań (40 pyt.), identyfikowanie błędów w zdaniu (20 pyt.) oraz czytanie tekstów ze zrozumieniem (40 pyt.).

 

Gdzie znajdę przykładowe pytania?

www.toeic.eu w sekcji „pomocne materiały”.

 

Jak się zarejestrować na egzamin?

Rejestracja na egzamin odbywa się telefonicznie lub przez Internet, należy się skontaktować z biurem ETS lub z jednym z ośrodków egzaminacyjnych.

 

Gdzie szukać więcej informacji:

www.toeic.eu

www.test-my-english.com - darmowy test

oparty na pytaniach TOEIC®.

 

 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności