Wyjazdy i języki obce

Obecnie za granicą pracuje co najmniej 4% dorosłych Polaków zameldowanych w naszym kraju. Stanowi to liczbę co najmniej 1 mln 120 tys. dorosłych obywateli. Osoby, które mają zamiar wyjechać coraz częściej korzystają z intensywnych kursów językowych przeznaczonych specjalnie dla nich.

W ciągu ostatnich 3 lat za granicą pracowało niemal 2 miliony Polaków, wynika z badań Praca Polaków za granicą przeprowadzonych przez CBOS w marcu 2007 r. Na przestrzeni ostatnich 10 lat poza granicami naszego kraju pracowało 15 proc. ogółu uczniów i studentów. Niemal wszyscy wyjechali już po wejściu Polski do UE. Zatrudnienie za granicą znajdowali najczęściej w ostatnich latach przedstawiciele kadry kierowniczej - 15 proc.,  właściciele firm - 16 proc. oraz robotnicy wykwalifikowani - 17 proc.

wyjazdy_400.jpg

W przeszłości osoby pracujące za granicą, zdecydowanie najczęściej podejmowały pracę w Niemczech. Obecnie pracują głównie w Wielkiej Brytanii. Duża grupa najświeższych emigrantów zarobkowych znalazła się w Niemczech i Irlandii. Pozostałe osoby wyjechały m.in. do Włoch, Belgii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Na zjawisko masowej emigracji zareagowały już szkoły językowe, które przygotowały dla osób wyjeżdżających kursy specjalnie dostosowane do ich potrzeb.

-  Jednym z kursów jaki oferuje Profi-Lingua jest kurs przeznaczony specjalnie dla osób wyjeżdżających. Z tego typu zajęć korzystają zarówno osoby chcące wyjechać za granice w celu podjęcia pracy jak i nauki. Zdecydowana większość słuchaczy to jednak osoby planujące wyjazd w celach zarobkowych. Choć często podejmują one za granicą także naukę. Natomiast studenci, którzy wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii na stypendia naukowe, przeważnie mają zamiar także pracować. Zauważalny jest wzrost zainteresowania kursami dla wyjeżdżających wśród osób posługujących się angielskim w stopniu komunikatywnym. Wśród nich najwięcej jest takich, które chcą podjąć konkretny rodzaj pracy np. staż lekarski. Takie osoby decydują się też często na odpowiedni kurs specjalistyczny - mówi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. Studiów w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.

Umiejętność posługiwania się językiem obcym deklaruje 55 proc. ogółu Polaków. Natomiast  wśród uczniów i studentów znajomością języka może pochwalić się 89 proc. Świadczą o tym wyniki badania Znajomość Języków Obcych i Wyjazdy Zagraniczne przeprowadzonego w listopadzie 2006 r. przez CBOS.

Pozytywnym aspektem emigracji jest to, że coraz więcej Polaków potrafi porozumiewać się w obcym języku. Swoje umiejętności doskonalą szczególnie intensywnie te osoby, które planują wyjazd. - Obserwujemy ciągle rosnące zainteresowanie kursami dla wyjeżdżających. W trakcie dwumiesięcznych zajęć realizowana jest większość materiału semestralnego. Na kursie realizowana jest duża ilość ćwiczeń poświęconych komunikowaniu się w określonych sytuacjach codziennych. Podczas zajęć przekazujemy w sposób logiczny skondensowaną wiedzę - dodaje Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. Studiów  w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.


Komentarze
 
Polityka Prywatności