Obcokrajowcy a język polski

Potrzeba dużej determinacji, aby opanować wymowę polskiego „sz” i „cz”. Wielu cudzoziemców uczących się naszego języka twierdzi, że polski jest zbyt trudny by uczyć się go samodzielnie. Niezbędne jest wsparcie profesjonalistów.

W kursach oferowanych przez szkoły językowe najczęściej uczestniczą osoby, które do naszego kraju przyjechały na studia. W 2007 r. było ich 11 752 wynika z  Małego Rocznika Statystycznego GUS. Drugą grupę uczących się stanowią obcokrajowcy, którzy przyjechali do Polski do pracy i w sprawach biznesowych. Część z uczących się znalazła też w naszym kraju miłość i dlatego chce nauczyć się języka.

Kursy języka polskiego są popularne przede wszystkim wśród osób, które z naszym krajem wiążą swoją przyszłość na dłużej. Zwykle są to ludzie, którzy przyjechali do Polski  na studia lub do pracy i zdecydowali sie u nas zostać. Mimo, że swobodnie mogą porozumiewać się po angielsku często chcą znać język polski przynajmniej w stopniu podstawowym, aby móc porozumiewać się w prostych sytuacjach życiowych. Kursy języka polskiego nastawione są głównie na komunikację. Na zajęciach szczególny nacisk kładziemy na wymowę, bo to właśnie mówienie sprawia słuchaczom największą trudność – mówi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor do ds. Studiów ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua.

W 2006 r. wydano obcokrajowcom 10 754 pozwoleń na pracę, wynika z danych MPiPS. Największa liczba pracujących cudzoziemców pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Francji, Niemiec, Turcji, Rosji oraz Wietnamu, Indii i Chin. Ponad połowa z nich zatrudniona jest w firmach z udziałem kapitału zagranicznego. Najczęściej pracują jako doradcy i eksperci. Znaczną grupę osób stanowią także cudzoziemcy podejmujący pracę w zawodach nauczycielskich.


ostatnia zmiana: 2008-02-06
Komentarze
 
Polityka Prywatności