Znajdź nas na   

Matura a język obcy

Przedmioty, które tegoroczni maturzyści będą zdawać na egzaminie zostały już przez nich wybrane. Wszyscy jednak muszą zaliczyć egzamin z języka obcego zarówno w formie pisemnej jak i ustnej. Jak skutecznie się do niego przygotować?

jezyki_260.jpgZ danych GUS wynika, że  najpopularniejszym językiem, jakiego uczy się młodzież w szkołach średnich jest język angielski i niemiecki. W ubiegłym roku szkolnym w szkołach ponad gimnazjalnych języka angielskiego uczyło się 87,6 proc., a niemieckiego 68, 5 proc. uczniów. Na dalszych pozycjach plasuje się język rosyjski, którego uczy się 14,4 proc. i francuski, który jest przedmiotem 8,7 proc. uczniów. 

Osoby mające przystąpić do egzaminu maturalnego mogą przygotowywać się do niego samodzielnie. Mogą jednak także skorzystać z oferty szkół językowych i zapisać się na odpowiedni kurs. Programy kursów przygotowujących do egzaminu maturalnego z języka na poziomie podstawowym lub rozszerzonym opracowywane są najczęściej przez nauczycieli wchodzących w skład maturalnych komisji egzaminacyjnych.  Przez nich także są zazwyczaj prowadzone.

- Kursy maturalne mają na celu kompleksowe przygotowanie słuchaczy do egzaminu maturalnego z języka obcego, tak aby osiągnęli na nim jak najlepszy wynik. Nasi lektorzy, często sami będąc egzaminatorami maturalnymi, zapoznają uczestników kursów z pewnymi "kruczkami" związanymi z egzaminem maturalnym. Dają  praktyczne wskazówki, mówiące o tym, na co koniecznie należy zwrócić uwagę podczas egzaminu. Często przecież zdarza się, że uczeń osiąga na egzaminie wynik niższy od spodziewanego, nie ze względu na brak wiedzy, ale właśnie dlatego, nie poznał techniki zdawania. Podczas zajęć nauczyciele motywują słuchaczy i podtrzymują w nich wiarę we własne możliwości. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku nauczania ludzi młodych, którzy nierzadko są zrażeni do systemu szkolnego  i wątpią w pomyślny wynik egzaminu - mówi  Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. Studiów w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.

Kurs maturalny jest dobrą okazją do sprawdzenia i ugruntowania wiedzy przed egzaminem. Maturalne egzaminy próbne, przeprowadzane w trakcie kursu pozwalają uniknąć stresu podczas właściwego egzaminu i wyeliminować swoje słabe punkty.

- Osoby zdające egzaminy pisemne z języków obcych najczęściej popełniają błędy wynikające z przyzwyczajenia do zasad polskiej formy i składni. Zapominają, że pisanie w języku obcym, zwłaszcza podczas egzaminu wymaga żelaznej dyscypliny, ścisłego trzymania się tematu, limitu słów i układu tekstu.

Podczas ustnej części egzaminów językowych największym wrogiem zdających jest zdenerwowanie. Może ono mieć znaczący wpływ na wynik. Kryteria oceny na egzaminie, poza weryfikacją poprawności językowej, dotyczą także płynności wypowiedzi. Dlatego należy wcześniej nauczyć się technik egzaminacyjnych i "psychologii zdawania". Na kursach przygotowujących do egzaminu maturalnego w Profi-Lingua i  podczas przeprowadzanych egzaminów próbnych symulujemy sytuacje zbliżone do tych, z którymi zdający spotkają się w rzeczywistości - mówi Katarzyna Szejnert ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua.

Kursy maturalne mają formę intensywnego treningu, podczas którego wykorzystywane są autentyczne materiały egzaminacyjne. Słuchacze zapoznawani są ze strukturą i wymogami egzaminu oraz typami zadań.

KILKA PORAD JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW NA EGZAMINIE Z JĘZYKA OBCEGO

Podczas egzaminu najważniejsze jest skupienie. Dużo można stracić, jeśli udziela się odpowiedzi, nie czytając uważnie instrukcji albo kiedy się odpowiada na pytanie zanim przeczyta się je w całości.

W przypadku wypełniania części gramatycznej polegającej na odnajdywaniu w prawidłowych odpowiedzi zdający często zapominają postawić znaczek „V”, potwierdzający poprawność odpowiedzi. Trzeba również dokładnie sprawdzać czy wpisuje się odpowiedzi przy właściwym pytaniu.

Studenci często wybierają odpowiedź, której treść wygląda podobnie do treści pytania, co może być sprytnie zastawioną przez egzaminatora pułapką.

Podczas egzaminu nie należy się długo zastanawiać, jeśli nie zna się odpowiedzi na jakieś pytanie. Lepiej zostawić je na później, bo może zabraknąć czasu na pozostałe zadania.

Z praktyki wynika, że w przypadku języka angielskiego bardzo istotne jest dobre opanowanie phrasal verbs. Wiele osób traci punkty myląc znaczenia takich zwrotów. Kłopoty sprawiają również wyrazy wieloznaczne. Jednym z przykładów jest chociażby party, które może oznaczać zarówno przyjęcie jak i partię.

Trzeba też pamiętać, żeby pisać czytelnie, aby egzaminator mógł wszystko odczytać.

Pisząc wypracowanie istotny jest dobry wybór tematu. Na początku warto zrobić plan wypowiedzi, aby niczego nie pominąć. Nie należy wykraczać poza dozwolony limit. Pisząc należy używać prostych, krótkich zdań. Unikniemy dzięki temu błędów stylistycznych i gramatycznych.


ostatnia zmiana: 2008-02-22
Komentarze
Polityka Prywatności