Nauka języka zamiast stania w korkach?

Stanie w korkach, czekanie w kolejkach, jazda pociągiem to tylko kilka czynności, przez które każdego dnia tracimy przynajmniej kilkadziesiąt minut. W skali roku marnujemy w ten sposób od kilku do kilkunastu dni. Okazuje się jednak, że możemy ten czas wykorzystać efektywnie.

ESKK wprowadza we wrześniu na polski rynek audiobook językowy, czyli lekcje języka w wersji do słuchania. – Na razie jako opcja dodatkowa audiobook jest dostępny tylko do kursu angielskiego dla początkujących. Jeśli ta forma nauki spotka się z zainteresowaniem naszych użytkowników, poszerzymy ofertę również o inne języki – mówi Jerzy Gorzeń, dyrektor marketingu ESKK. Korzystanie z audiobooka jest proste. Wystarczy słuchać płyt z kursem i powtarzać słowa, zwroty oraz zdania za angielskim lektorem. Materiał nagrany na płytach odpowiada zawartości kursu ponieważ jest jego wersją do słuchania, która nie wymaga  jednak sięgania do podręcznika.

W USA rynek audiobooków szacuje się już na około 900 mln dolarów. W Polsce moda ta dopiero się pojawia. Najbardziej popularne są powieści, np. klasyki literatury światowej czytane przez aktorów. ESKK poszła dalej. - Postanowiliśmy stworzyć produkt, który z jednej strony byłby nowoczesny, z drugiej umożliwiał naukę języka obcego w wygodny sposób. Wszyscy borykamy się z deficytem czasu. Okazuje się jednak, że jeśli zsumujemy minuty, które każdego dnia poświęcamy na przykład na dojazdy do pracy, sprzątanie czy prasowanie, możemy zyskać nawet godzinę na naukę języka. Tu właśnie świetnie sprawdzają się kursy w formie audiobooków. – wyjaśnia Jerzy Gorzeń.

Na to, że audiobooki mają szansę stać się przyszłością również w nauce języka, wskazują dane GUS, opublikowane w lipcu br. Zgodnie z nimi zaledwie 29% Polaków posiada tzw. deklaratywną znajomość angielskiego. Średnia europejska to 51%. Globalizacja rynku pracy będzie od nas wymagać poprawy niskich wyników. Tymczasem najczęściej, jako wymówkę od nauki języków obcych podajemy brak czasu. Audiobook językowy ESKK niweluje tę przeszkodę. Zachętą mogą stać się wyższe zarobki. Jak pokazuje tegoroczne badanie Dziennika, pracownicy posługujący się angielskim zarabiają aż o 30% więcej.

O skuteczności nowej metody zapewniają również specjaliści. Zdaniem dr Sławomira Brauna z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, „audiobooki, przy ich systematycznym wykorzystywaniu, umożliwiają i dobrze wspomagają szybką i skuteczną naukę języków obcych w dogodnych dla słuchacza warunkach: można się po prostu uczyć wtedy, kiedy ma się na to czas, wykorzystując nawet tzw. „jałowe” godziny, jak choćby te, które poświęcamy na dojazdy do pracy.”


ostatnia zmiana: 2008-09-11
Komentarze
 
Polityka Prywatności