Nauka polskiego jako języka obcego

System fonologiczny języka polskiego różni się znacznie od systemów języków innych niż słowiańskie. I to właśnie wymowa sprawia cudzoziemcom uczącym się naszego języka największe trudności. W przeważającej liczbie, uczą się go pracujący u nas obcokrajowcy, w mniejszym stopniu osoby, które studiują na polskich uczelniach.

Według lektorów języka polskiego jako obcego czterotygodniowy intensywny kurs wystarczy, by słuchacze poradzili sobie w codziennych sytuacjach życiowych. Zajęcia grupowe dla obcokrajowców to jednak rzadkość w ofercie szkół językowych. - Prowadzimy zajęcia indywidualne, ponieważ niezwykle trudno jest utworzyć grupę na podobnym poziomie zaawansowania językowego. Dodatkowo problem stanowi różny język ojczysty osób uczących się. Zajęcia indywidualne pozwalają dostosować program do wymagań i potrzeb danego słuchacza – mówi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. Studiów w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua. - Najczęściej zajęcia prowadzone są w firmach, gdzie pracują nasi klienci. Studenci przebywający w naszym kraju np. w ramach programu Erasmus porozumiewają się zwykle po angielsku i rzadziej uczą się naszego języka - komentuje.  

Jednak część studiujących w Polsce osób mimo, że swobodnie może porozumiewać się po angielsku, chce poznać język polski przynajmniej w stopniu podstawowym. Na naszych uczelniach w roku akademickim 2007/2008 studiowało blisko 14 tysięcy obcokrajowców. Z istniejącego od 1987 roku programu Erasmus korzystają studenci z 31 krajów.

Jestem na IV roku studiów w warszawskiej Akademii Medycznej. Zdecydowałem, że osiedlę się w Polsce na stałe, dlatego chcę opanować język i poznać polską kulturę – mówi Kongijczyk Paul Redda Bahaddin, uczący się w SJO Profi-Lingua. – Zapisałem się do szkoły językowej, bo polski jest zbyt trudny, żeby uczyć się go samemu. Ponieważ jestem studentem medycyny lektor przygotował dla mnie program, który obejmuje też słownictwo medyczne. Coraz więcej rozumiem po polsku i mam nadzieję, że już niedługo będę mógł swobodnie rozmawiać - dodaje.


ostatnia zmiana: 2008-12-18
Komentarze
 
Polityka Prywatności