Matura z języka w drodze do kariery

Rozpoczynający się semestr to dla wielu młodych ludzi okres wzmożonych przygotowań do egzaminu dojrzałości. Sukces na maturze determinuje szansę na podjęcie atrakcyjnych studiów, których ukończenie pozwala uzyskać ciekawą pracę.

Systematycznie wzrasta liczba maturzystów aplikujących na wyższe uczelnie w różnych państwach na świecie. Z danych Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej wynika, że najatrakcyjniejszym miejscem do studiowania dla młodych Polaków są obecnie kraje europejskie, a dokładnie Niemcy, Francja i Włochy. W ostatnim okresie mniej osób wybiera Danię, Norwegię, czy Holandię, które kilka lat temu cieszyły się większym zainteresowaniem studentów. Barack Obama zapowiedział także ostatnio wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo, szczególnie na przedmioty ścisłe i przyrodnicze. Oznacza to że w najbliższych latach amerykańskie uczelnie będą przyciągać najzdolniejszą młodzież z całej Europy.

W roku akademickim 2008/2009 ponad 1,8 tys. osób podjęło naukę za granicą na podstawie umów międzyrządowych. Jednak dokładna ilość Polaków studiujących za granicą jest niemożliwa do oszacowania, gdyż wiele osób samodzielnie podejmuje naukę poza granicami. Decydują się na zagraniczne studia, bo gwarantują im lepsze warunki i komfort nauki, dostępność nowych technologii i dają możliwość samodzielnego doboru zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Najistotniejsze jednak, że tytuł uzyskany na renomowanej europejskiej uczelni daje przewagę nad innymi kandydatami podczas rekrutacji. 

Żeby podjąć studia za granicą trzeba najpierw zdać egzamin dojrzałości i uzyskać na nim dobry wynik. Do matury przystąpiło w zeszłym roku ponad 426 tys. uczniów. Egzamin z języka obcego, który jest istotnym czynnikiem, szczególnie w przypadku osób, które zamierzają studiować na obcych uczelniach jest na maturze obowiązkowy. Z wyliczeń Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najpopularniejszy wśród języków był angielski, który wybrało prawie 283 tys. zdających na poziomie podstawowym i ponad 45 tys. w stopniu rozszerzonym. Zdający osiągnęli średni wynik na poziomie rozszerzonym 74,30 proc., który był wyższy niż w roku poprzednim (70,18 proc.). Średni wynik egzaminu na poziomie podstawowym wyniósł 59,49 proc. i był bardzo podobny jak rok wcześniej.


Jak osiągnąć zadowalający rezultat? Odpowiedź jest prosta. Uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Pomagają w tym od wielu lat szkoły językowe. Mają w swojej ofercie specjalnie skonstruowane kursy przygotowujące do egzaminu maturalnego z języka. Programy kursów opracowywane są i często prowadzone przez nauczycieli wchodzących w skład maturalnych komisji egzaminacyjnych. - Na zajęciach można nie tylko zdobyć odpowiednią wiedzę, ale także nauczyć się jak zdawać egzamin by ominąć pułapki. Pomocne są praktyczne rady i wskazówki udzielane podczas kursu i analiza technik zdawania. Na zajęciach przeprowadzane są egzaminy próbne, na których wykorzystywane są autentyczne materiały egzaminacyjne i symulowane sytuacje zbliżone do tych, z którymi zdający spotkają się w rzeczywistości. Semestr letni to co roku czas intensywnej nauki dla absolwentów szkół średnich i dlatego teraz notujemy wzrost zainteresowania kursem maturalnym – tłumaczy Tatiana Saternus, dyrektor metodyczny w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.


ostatnia zmiana: 2010-02-08
Komentarze
 
Polityka Prywatności