Kto dogada się z obcokrajowcem?

Znajomości języków sprzyja młody wiek i dobre wykształcenie. Najczęściej taką umiejętnością mogą pochwalić się przedstawiciele kadry kierowniczej i osoby z wyższym wykształceniem (80 proc.) oraz uczniowie i studenci (84 proc.), a także młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat (74 proc.).

Prawie połowa ankietowanych w zeszłym roku przez CEBOS - Polacy o swoich wyjazdach zagranicznych i znajomości języków obcych - twierdzi, że posiada umiejętność komunikowania się w języku obcym. Optymistyczne, że ich odsetek powoli, ale systematycznie rośnie (od roku 1997 zwiększył się o 9 pkt.). Im niższy wiek, a wykształcenie, pozycja zawodowa i dochody wyższe oraz większa miejscowość zamieszkania, tym częstsze deklaracje o znajomości jakiegoś języka obcego.  - Osoby z wyższym wykształceniem poza tym, że uczą się języków ze względów zawodowych, twierdzą też, że to hobby oraz perspektywa udanych podróży i nawiązania nowych znajomości za granicą. Często również nasi słuchacze przyznają, że przyswojenie języka obcego jest kwestią ambicji, ponieważ odczuwają satysfakcję, jeżeli mogą łatwo porozumiewać się w obcym języku poza granicami Polski – twierdzi Mariusz Mirecki, metodyk ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua.  – Obserwujemy ponadto, że coraz młodsze osoby zapisują się na kursy. Po okresie fascynacji możliwościami multimediów, nastąpił powrót do konwersacji, bo to najszybsza metoda nauki. Także osoby w coraz młodszym wieku przystępują do egzaminów CAE i CPE, czasem nawet gimnazjaliści - komentuje.

Ciekawe, że umiejętnościom lingwistycznym sprzyjają podróże zagraniczne. Badani, którzy byli za granicą, potrafią rozmawiać w obcym języku ponad dwukrotnie częściej (58 proc.), niż ci, którzy nigdy nie wyjeżdżali z kraju (24 proc.). W ostatnim dwudziestoleciu wyjeżdżaliśmy przede wszystkim jako turyści (65 proc.). Rzadko służbowo (5 proc.), czy w celach edukacyjnych (2 proc.). Czym możemy pochwalić się za granicą? Co trzeci Polak (32 proc.) zna jeden język obcy, co dziewiąty (11 proc.) – dwa, a nieliczni (3 proc.) - trzy języki.

Z innego zestawienia - Kształcenie dorosłych 2009 - przygotowanego przez GUS wynika, że kobiety w wieku 25-64 lat posiadają większą znajomość języków obcych, niż mężczyźni. Prawie 40 proc. mężczyzn nie zna żadnego języka obcego, podczas gdy kobiet tylko 26 proc. Analiza potwierdza wyniki badania CEBOS, że największą znajomość języków obcych mają osoby młode, a żadnego języka obcego nie zna najwięcej osób starszych, które już dawno zakończyły edukację.


ostatnia zmiana: 2010-03-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności