Łacina

Czy nie jest fenomenem to, że chociaż nie istnieje dziś żadne państwo, społeczeństwo, czy choćby jakaś grupa etniczna, która używałaby języka łacińskiego na co dzień, jako języka ojczystego, to istnieje jednak język, którym posługiwano się przed dwoma tysiącami lat. Język, który był językiem urzędowym całego Imperium Rzymskiego, a po jego upadku stał się bazą, służącą do tworzenia własnych języków dla nowo powstających państw.

Znajomość łaciny świadczyła o wykształceniu i wysokiej pozycji społecznej. Disce, puer, Latine, ego te faciam Mościpanem - "Ucz się chłopcze łaciny, ja uczynię cię Mościpanem (szlachcicem)".Są to słowa króla Stefana Batorego, wypowiedziane w Akademii Wileńskiej w roku 1579.

Państwa Europy zachodniej zbudowały swoje cywilizacje na fundamentach cywilizacji rzymskiej i w niej szukają źródeł własnej kultury, tożsamości.

Dotyczy to również nas Polaków, ponieważ łacina towarzyszyła nam od zarania dziejów naszej państwowości. Po łacinie napisane są najstarsze dokumenty, roczniki, dzieła literackie.

Wielkie wydarzenie, przyjęcie chrztu przez Mieszka odnotowane jest w języku Rzymian: 966 - Messico dux baptizatur (966 - książę Mieszko zostaje ochrzczony).

Pomocą, dla tych którzy chcą zapoznać się z historią, gramatyką i najpopularniejszymi sentencjami w tym języku może okazać się strona: www.mojalatina.republika.pl

Foto: www.hogwart.edu.pl


ostatnia zmiana: 2010-05-14
Komentarze
 
Polityka Prywatności