Bilingualizm

Umiejętność posługiwania się dwoma lub więcej językami daje wiele korzyści – nie tylko w aspekcie komunikacyjnym. Wyniki badań przedstawione w Psychological Science wykazały, że bilingualizm wpływa także dodatnio na układ nerwowy.

Znajomość dwóch języków sprawia, że nasze mózgi funkcjonują inaczej niż u osób jednojęzycznych. Dzieci szybciej rozwiązują problemy zawierające błędne podpowiedzi. Co więcej znajomość języka obcego, którego nauczyliśmy się nawet będąc nastolatkami wpływa na umiejętność czytania w rodzimym języku. Znając drugi język nie patrzymy już w ten sam sposób na czytane słowa.

Profesor belgijskiego uniwersytetu przeprowadziła badanie na grupie 45 studentów mówiących po holendersku, którzy nauczyli się angielskiego w wieku 14 – 15 lat.

Studentów poproszono o przeczytanie tekstów po holendersku, które zawierały kognaty, tj. wyrazy, które wyglądają podobnie i mają podobne znaczenie w holenderskim i angielskim (np. “sport”).  Ponadto badanym przedstawiono teksty, które nie zawierały słów pokrewnych.

Badacze obserwowali ruch gałek ocznych podczas czytania. Okazało się, że studenci, średnio, poświęcali osiem milisekund mniej na słowa, które występowały zarówno w ich rodzimym języku, jak i języku obcym.  Wyciągnięto wniosek, że mózg szybciej przetwarza słowa występujące w obydwu językach niż jedynie w języku ojczystym.

Źródło: engleash.net


ostatnia zmiana: 2010-05-27
Komentarze
 
Polityka Prywatności