Krótkie sesje i powtórki - sukces językowy murowany

Naukowcy kilkakrotnie przeprowadzali eksperymenty, jaka długość sesji nauki jest najefektywniejsza. Najwięcej materiału przyswaja się na początku i końcu sesji. Na początku, kiedy umysł z zapałem zabiera się do nowego materiału i na końcu, kiedy motywuje perspektywa przerwy. Wniosek: w czasie uczenia się musi być jak najwięcej „początków” i „końców”.

Naturalnie, pojedyncza sesja musi być wystarczająco długa, aby można w niej było zawrzeć spójną część materiału do nauki.

Wielu naukowców eksperymentowało z długością sesji. Podsumowując, to co powtarza się jako najbardziej efektywna jej długość to 25 minut. A przerwa oznacza np. zrobienie sobie herbaty, wyprowadzenie psa na krótki spacer czy wykonanie kilku ćwiczeń relaksacyjnych.

Ważne jest także powtarzanie przyswojonego materiału. Jaki jest optymalny cykl powtórek? Są różne metody, ale chyba najlepiej przetestowany jest następujący schemat:
  • 1 godzina po nauce;
  • 1 dzień;
  • 1 tydzień;
  • 1 miesiąc;
  • 6 miesięcy.
Po 6 miesiącach wiedza zostaje nam na całe życie. Wiąże się to z wyrobieniem silnych śladów neuronowych w mózgu.

Chociaż dla wielu tyle powtórek może się wydać stratą czasu, to jednak należy pamiętać, że bez nich zapomnimy niestety 80% nauczonego materiału już na drugi dzień i będziemy się uczyć metodą 3Z.

Dodatkową zachętą do powtórek jest fakt, że wymagają one naprawdę bardzo mało czasu – o ile te wcześniejsze mogą być przejrzeniem notatek, o tyle te następne są już krótkimi testami.

Źródło: soffa.pl

Foto: arka-radom.pl

ostatnia zmiana: 2011-01-18
Komentarze
 
Polityka Prywatności