Input/Output

Uczyć się angielskiego możemy przez wiele lat i nadal nic nie umieć. Między uczyć a nauczyć istnieje ogromna różnica. Naukę angielskiego możemy podzielić na dwie części a mianowicie na czytanie i słuchanie (input) oraz na pisanie i mówienie (output). Oczywiście, aby potrafić dobrze pisać i mówić trzeba najpierw potrafić czytać i słuchać ze zrozumieniem.

INPUT

Czytanie

Ucz się każdego dnia przynajmniej pięciu nowych słów. Sugeruję używania karteczek, na których angielskie słowo będzie po jednej stronie, zaś jego tłumaczenie będzie po drugiej. Karteczki trzymaj w pudełku i często przeglądaj.

Losuj karteczkę, popatrz na nią i w zależności na to, na którą stronę patrzysz podaj jego znaczenie w języku polskim lub angielskim. Zamiast tłumaczenia po polsku możesz napisać tłumaczenie po angielsku. Takie tłumaczenie powinno być możliwie krótkie (około 5-7 słów).

Ucząc się pięciu słów dziennie uczysz się 1825 słów rocznie. Musisz wiedzieć, że przeciętny student zna około 5-6 tysięcy słów. Po kilku latach twoje słownictwo będzie na tyle bogate, że będziesz rozumieć prawie wszystko z każdego czytanego tekstu.

Słuchanie Słuchaj audycji radiowych. Celem słuchania angielskiego jest usłyszenie jak największej ilości słów w jak najkrótszym czasie. Im więcej razy usłyszysz jakieś słowo tym łatwiej będzie ci go używać w praktyce. Nie ma bardziej efektywnej metody niż słuchanie radia.

W radiu słownictwo jest bardzo zróżnicowane a poza tym, w radiu nie ma wizji więc praktycznie nie ma przerw w mówieniu (tak jak dzieje się to w telewizji). Kluczem jest słuchanie radia tak często jak to tylko możliwe. Możesz to robić podczas gotowania, jedzenia, ubierania się itp. Jeśli to możliwe, słuchaj radia również do snu i ustaw je jako budzik, aby pierwszymi słowami, które wpadną ci rano do uszu były słowa angielskie.

OUTPUT

Pisanie

Pisz co najmniej 500 słów dziennie. Poprzez codzienne pisanie lepiej zapamiętasz słowa, których się uczyłeś. Działanie to również zmusi cię nad zastanowieniem się nad tym co piszesz. Możesz pisać o czym chcesz, jednak staraj się używać z biegiem czasu coraz to nowych słów oraz struktur gramatycznych.

Mówienie Czytaj na głos. Głośne czytanie pomoże ci doskonalić mówienie. Jest to najlepsze ćwiczenie. Częste czytanie poprawi twoją gramatykę ponieważ w przeciwieństwie do zwykłej rozmowy nie będziesz robić błędów. Powtarzanie tych samych błędów sprawia, że później jest nam trudniej nauczyć się poprawnego mówienia. Podczas głośnego czytania używasz również słów których normalnie byś nie użył podczas rozmowy.

Podczas godzinnej rozmowy będziesz mówić z błędami przez około 30 min - podczas godzinnego czytania mówisz poprawnie przez 60 minut.

Źródło: tipy.pl

ostatnia zmiana: 2011-02-03
Komentarze
 
Polityka Prywatności