Pareto w języku

Zasada Pareto wywodzi się z ekonomii. Mówi ona o tym, że 20% działań daje 80% rezultatów. Można ją zastosować do wielu dziedzin życia. Idealnie sprawdza się także w szybkim opanowaniu komunikatywnie języka obcego.

Jak możesz to wykorzystać, gdy chcesz opanować komunikację jak najszybciej? Kluczem do rozumienia i wyrażania się w języku obcym są słówka. Ich poprawne opanowanie jest dużo ważniejsze od gramatyki. Gdy znasz słowa, to wyrazisz to, co chcesz powiedzieć w języku obcym. Gdy znasz gramatykę, jednak brak Ci słów, to Twoja komunikacja będzie skazana na porażkę. Najpierw słówka, a gramatyka i poprawna mowa przyjdzie z czasem gdy będziesz na co dzień używać języka: czytać, mówić, pisać.

Dla przykładu w języku angielskim istnieją setki tysięcy słów. To opasłe słowniki, których opanowanie może zająć całe życie, a Ty przecież chcesz komunikować się już teraz! Masz przecież ważny wyjazd, jedziesz do pracy za granicę bądź na wakacje. Skup się więc nie na ilości, a na jakości. Opanuj to co jest najważniejsze…

Przeciętny anglik używa w mowie około 3,500 słów i to w zupełności wystarczy by wyrazić swoje myśli lub opisać innymi słowami każde pojęcie czy słowo, którego jeszcze nie znasz. Co więcej wystarczy poznać 1000 najczęściej używanych słów, by rozumieć 80% języka potocznie używanego przez rodowitych mieszkańców danego kraju. To najlepszy start jaki możesz uczynić w początkowej fazie nauki języka.

Poznaj najczęściej używane słowa i zacznij używać języka. Poznane słówka będziesz widzieć i słyszeć wszędzie – na ulicy, w telewizji, w restauracji, w sklepie itd.

Resztę swojego czasu poświęć na oglądanie filmów, czytanie, pisanie, słuchanie muzyki. Zadbaj o ciągły kontakt z językiem. Jeśli nie znosisz gramatyki, to ucz się jej intuicyjnie, jak małe dziecko. Po prostu spędzaj czas z językiem, a zasady same „wbiją się” do głowy.

Nie trać czasu na zapamiętywanie słówek, których albo użyjesz raz w życiu, albo zostaną zapomniane zaraz po nauczeniu. W miarę posługiwania się językiem poznasz wiele nowych zwrotów, słów, wyrażeń  i Twoja mowa będzie dużo lepsza. Skup się na najważniejszym. Najczęściej używane słówka są kluczem.

Źródło: artelis.pl

Foto: openphoto.net


ostatnia zmiana: 2011-03-10
Komentarze
 
Polityka Prywatności