Wpływ języków na zdrowie

Porozumiewanie się przynajmniej jednym językiem obcym ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jedno z drugim nie wydaje się blisko spokrewnione, jednak ostatnie badania naukowców z York University w Toronto dowodzą: języki obce podnoszą sprawność umysłu i oddalają widmo wielu schorzeń, np. Alzheimera.

Mózg, w reakcji na usłyszane słowo, dokonuje selekcji, przyporządkowując je do odpowiedniego, znanego nam języka. W ten sposób, mózg porusza się między jednym system językowym a drugim, co umożliwia poprawną reakcję. Proces ten określa się jako przełączanie funkcji poznawczych i zachodzi w korze przedczołowej mózgu.

,,Nauka języków obcych już od najmłodszych lat sprawia, że dzieciom łatwiej przychodzi rozwijanie nowych umiejętności, chętniej podejmują nowe wyzwania” – komentuje Magdalena Szajnóg ze szkoły LingoLab.pl. - ,,Elastyczność i wszechstronność to cechy szczególnie pożądane w dorosłym życiu, warto pamiętać także o tych zaletach nauki języków obcych.”

Badania przeprowadzone przez specjalistów z York University w Toronto wykazały, że u poliglotów demencja występuje około 5 lat później niż wśród osób, które znają wyłącznie język ojczysty. Wnioski sformułowano na podstawie analizy 450 osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W grupie poddanej badaniu, 250 pacjentów posługiwało się dwoma językami – okazało się, że wystąpienie schorzenia nastąpiło u nich zdecydowanie później niż u pozostałych.

Pierwszym objawom demencji towarzyszy odkładanie się blaszek amyloidowych ograniczających sprawność mózgu. Mimo to, umysł nawykły do częstego przełączania funkcji poznawczych może dobrze pracować dłużej niż taki, którego elastyczność nie była regularnie ćwiczona.

Źródło: jezykowcy.org

ostatnia zmiana: 2011-05-26
Komentarze
 
Polityka Prywatności