Pomocny Erasmus

Studenci, którzy uczestniczą w unijnej wymianie Erasmus nie tylko zwiększają swoją atrakcyjność na rynku pracy, ale również w przyjemny sposób poprawiają znajomość języków obcych.

Podczas konferencji "Wschodni Wymiar Mobilności", która odbywała się w Warszawie, eksperci dyskutowali na temat unijnego programu.

"Dane wskazują, że uczestnictwo w programie Erasmus znacznie poprawia sytuację studentów na rynku pracy" - powiedziała w czwartek Claire Morel z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej. Jak dodała, uczestniczący w tym programie studenci poprawiają znajomość języków obcych i uzyskują dyplom uznawany również na innych uczelniach.

Program Erasmus istnieje od 1987 r. Korzystają z niego głównie studenci, którym umożliwia on wyjazdy za granicę na część studiów i na praktyki studenckie. Jednocześnie całe szkoły korzystają z możliwości udziału w projektach z partnerami zagranicznymi. Polska uczestniczy w programie od roku akademickiego 1998/1999.

W ramach programu Erasmus Mundus finansowane są trzy rodzaje działalności. Najważniejszym z nich jest właśnie przyznawanie stypendiów studentom, umożliwiających wyjazdy do uczelni zagranicznych. Takie wyjazdy są realizowane w ramach konsorcjów złożonych z co najmniej trzech uczelni. "Między 2004 a 2011 rokiem ze stypendiów skorzystało już 12 tys. studentów i 2 tys. naukowców. Przyznano je również 340 doktorantom" - powiedziała Morel.

"Niektóre uczelnie narzekają, że środki finansowe przyznawane na realizację programu nie są wystarczające, by przyjąć beneficjentów. Z punktu widzenia finansowego widoczny jest brak równowagi między wkładem uczelni a otrzymanymi środkami" - zaznaczyła.

Dwudniowa konferencja w Centrum Nauki Kopernik jest jednym z wydarzeń polskiej prezydencji. Jej organizatorami są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Komisja Europejska. (PAP)

ostatnia zmiana: 2011-07-07
Komentarze
 
Polityka Prywatności