Językowa mitologia

3 najpopularniejsze usprawiedliwienia przed nauką to: do nauki języków obcych trzeba mieć specjalne zdolności. Po drugie: żeby dobrze mówić w języku obcym, trzeba wyjechać za granicę. A na koniec: naukę trzeba zaczynać w bardzo wczesnym wieku, potem jest już za późno.

Mit pierwszy: Do nauki języków obcych trzeba mieć specjalne zdolności

Istnieją ludzie, którzy posiadają specjalne zdolności językowe i którym nauka języków obcych przychodzi z łatwością. Zdolności danych osób w nauce języków obcych różnią się w zależności od przyswajania poszczególnych funkcji języka, np. ktoś świetnie czyta w obcym języku, a komuś innemu łatwo przychodzi przyswajanie reguł gramatycznych.

Co z tego wynika?

Odpowiedni dobór metod nauczenia, w taki sposób, aby wspomagały tą dziedzinę nauki języka obcego, w której jesteśmy naturalnie dobrzy, umożliwi osiągnięcie dobrych wyników w ogólnej nauce języka obcego, mimo braku tzw. zdolności do tej nauki.

Mit drugi: Żeby dobrze mówić w języku obcym, trzeba wyjechać za granicę

Taki wyjazd, przynajmniej w zamyśle, powinien znacznie przyśpieszyć naukę, w końcu jesteśmy tam zmuszeni do ciągłego obcowania z obcą mową, więc nie ma innej możliwości, jak stopniowo przyswajać ją sobie.

Jest jednak druga strona medalu - popełniamy błędy gramatyczne, których po prostu nie słyszymy, nie zdajemy sobie z nich sprawy.

Systematyczna nauka na kursach z udziałem dobrego lektora daje przeważnie lepsze efekty w postaci poprawności gramatycznej, lepszej, poprawnej wymowy oraz znajomości zasad pisowni.

A sam wyjazd za granicę jest sensowny, ale dla osób, które opanowały już dany język obcy w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym.

Mit trzeci: Naukę trzeba zaczynać w bardzo wczesnym wieku, potem jest już za późno

Ludzie dorośli, przebywający w swoim kraju ojczystym, uczą się języka obcego szybciej niż dzieci, ponieważ łatwiej im zrozumieć reguły gramatyczne.

Dorosły potrafi świadomie koncentrować się przez dłuższy czas na wybranym temacie – w przeciwieństwie do małych dzieci, które po kilku minutach męczą się i nie potrafią utrzymać uwagi.

Źródło: wieszjak.pl


ostatnia zmiana: 2011-07-08
Komentarze
 
Polityka Prywatności