Europejski Dzień Języków

Dziś, po raz 10 obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz celebrowanie różnorodności językowej. W całej Unii Europejskiej odbywają się obchody tego święta - konferencje, koncerty, warsztaty językowe.

"Każdy język obcy daje ci nowe życie; jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz" - to jedno z haseł 10. Europejskiego Dnia Języków.

Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży ma dziś podpisać wraz z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjornem Jaglandem wspólną deklarację, która potwierdzi zaangażowanie tych instytucji w promowanie wielojęzyczności. "Nauka języków inspiruje, poszerza horyzonty i zwiększa szanse na znalezienie pracy" - uważa Vassiliou.

UE co roku inwestuje miliard euro, aby podnosić umiejętności językowe mieszkańców państw członkowskich. Do tych działań należą m.in. Erasmus, który co roku umożliwia 400 tys. studentom odbycie części studiów lub szkolenia w innym kraju, program Leonardo da Vinci (szkolenia zawodowe) czy "Młodzież w działaniu" (wolontariat/praca z młodzieżą). W latach 2014-2020 liczba osób, które będą mogły skorzystać z tych programów podwoi się.

Polityka językowa UE ma na celu głównie doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy obywatele, począwszy od bardzo młodego wieku, będą się uczyć dwóch języków oprócz swojego języka ojczystego.

W Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe i robocze: angielski, bułgarski, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski. Najbardziej rozpowszechniony w Europie jako język ojczysty jest niemiecki (18 proc. obywateli UE), a 38 proc. europejczyków posługuje się nim jako językiem obcym.

Angielski jest językiem ojczystym dla 13 proc. obywateli UE, ale aż 51 proc. z nich deklaruje, że zna ten język. Polski jest językiem ojczystym dla 9 proc. obywateli Unii, ale tylko 1 proc. Europejczyków zna go jako język obcy.

Najbardziej wielojęzycznym krajem UE jest Luksemburg, gdzie 99 proc. obywateli opanowało przynajmniej jeden język obcy; na kolejnych miejscach znajdują się Słowacja (97 proc.) i Łotwa (95 proc.) Najmniej wielojęzyczne kraje UE to Irlandia (34 proc.) i Wielka Brytania (38 proc). (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-09-26
Komentarze
 
Polityka Prywatności