26 września Międzynarodowym Dniem Języków Obcych

We wrześniu oraz październiku wiele osób rozgląda się za kursami językowymi. Warto zastanowić się nad edukacją w tym zakresie zwłaszcza dzisiaj, ponieważ 26 września jest Międzynarodowym Dniem Języków Obcych.

Zainteresowanie nauką języków obcych jest w pełni zrozumiałe z racji na poszerzający się rynek pracy oraz rosnące ambicje podróżnicze Polaków. W dzisiejszych czasach, nawet znajomość języka angielskiego zdaje się być absolutnym minimum. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim osoby młode, które w przypadku zaniedbania tej kwestii będą miały znacznie trudniej ze znalezieniem satysfakcjonującego stanowiska.

Polacy to poligloci
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych to dobra okazja do refleksji na temat kondycji wiedzy i umiejętności językowych wśród Polaków. Na największą pochwałę zasługuje zdecydowanie nasza młodzież, która na tle pozostałych europejskich krajów prezentuje się wprost wyśmienicie.

,,Pamiętam moment, gdy przedstawiano nam opiekunów poszczególnych grup. Jedną z nich była Polka, która jako jedyna znała płynnie więcej niż dwa języki, wyliczyła: polski, angielski, niemiecki i francuski. Wszystkim zebranym opadły szczęki z wrażenia, tylko polskim wolontariuszom wydawało się to naturalne” – wspomina Magda, uczestniczka Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu odbyły się w Madrycie.

Nowe metody nauki języków
Ogromne zainteresowanie nauką języków obcych potwierdzają również szkoły językowe. Niektóre  decydują się wprowadzać innowacyjne metody nauczania. Do najszybciej zyskujących popularność należy system dualny. Polega on na równoległym prowadzeniu grupy przez polskiego lektora oraz Native Speaker’a czyli osobę pochodzącą z kraju anglojęzycznego z kwalifikacjami do nauczania. Polski lektor odpowiada za opracowanie z grupą tematów do konwersacji, poszerzenie słownictwa oraz naukę struktur gramatycznych, natomiast zagraniczny prowadzący zachęca uczniów do dyskusji, pełni rolę moderatora i poprawia błędy językowe.

,,Dając początek systemowi dualnemu, kierowaliśmy się głównie faktycznymi potrzebami słuchaczy. Aktywne uczestniczenie w zajęciach i dyskusje przynoszą znacznie lepsze efekty niż sztywne trzymanie się ćwiczeń proponowanych przez podręcznik” – ocenia system dualny Piotr Witkowski ze szkoły EnglishForYou.pl w Warszawie. 

Garść ciekawostek językowych
•    Dzieci, które od najmłodszych lat przebywają w wielojęzykowym otoczeniu, np. słuchają rozmów lub programów w TV po angielsku, osiągają później lepsze wyniki w nauce. Co ciekawe, nawet niemowlaki mogą być dwujęzyczne – potrafią rozróżniać dźwięki w dwóch językach!
•    Dla ok. 375 milionów ludzi na Ziemi angielski jest pierwszym językiem, ponadto szacuje się, że j. angielski zna od 470 mln do 1,5 mld osób.
•    Językiem używanym przez największą liczbę ludzi jest chiński. Pozostałe miejsca na podium zajmuje odpowiednio hiszpański oraz angielski.


ostatnia zmiana: 2011-09-26
Komentarze
 
Polityka Prywatności