Przełamać bariery

Najprostsza metoda na przełamanie wszelkich barier, które pojawiają się podczas nauki języka obcego, to wyjazd do kraju, w którym mówi się w danym języku. Tam, używając języka w różnych kontekstach, powoli zaczynamy myśleć w tym języku, a to jest kluczowe w nauce mówienia.

Jednak nie każdy może pozwolić sobie na dłuższy wyjazd do innego kraju, a mimo wszystko chce zacząć mówić w języku obcym. Jak tego dokonać? Należy mówić, mówić i jeszcze raz mówić, korzystając z każdej nadarzającej się okazji.

Zapomnieć o błędach, które popełniamy i zabierać głos. Mówić do siebie, do ściany, do psa. Pisać e-maile, listy i w miarę możliwości korzystać z Internetu, gdzie istnieje możliwość pisania w języku obcym. Pisanie pomaga w myśleniu, co wpływa istotnie na naukę mówienia.

Słuchanie też jest nie bez znaczenia. Zarówno bierne jak i aktywne. To pierwsze pozwala nam na osłuchanie się z danym językiem, nie tylko wymową, ale i melodią, intonacja czy rytmem. Można włączyć radio, taśmę i słuchać przy śniadaniu, wieczorem itd. Oprócz tej metody warto zainteresować się słuchaniem aktywnym, polegającym na dokładniejszym słuchaniu ze zrozumieniem.

Następną ważną umiejętnością jest czytanie na głos, zarówno dłuższych jak i krótszych tekstów, często wielokrotne, aby nabyć płynności. Czytając na głos i słuchając uczymy się języka właśnie przez powtarzanie, na początku pojedynczych słów, później zwrotów i w końcu całych zdań.

Język musi być przede wszystkim wykorzystywany jako narzędzie komunikacji, starajmy się więc jak najwięcej mówić w języku obcym, nawet sami do siebie. Pamiętajmy, że dokładne tłumaczenie i poprawność gramatyczne są mniej istotne niż przełamanie bariery w mówieniu.

Źródło: kadry.nf.pl

ostatnia zmiana: 2011-10-13
Komentarze
 
Polityka Prywatności