Język obcy i decyzje ekonomiczne

Myślenie w obcym języku ułatwia trafny wybór w kwestiach ekonomicznych - zaobserwowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikowano w "Psychological Science".

adacze z University of Chicago testowali skłonność ludzi do podejmowania ryzyka w prostym eksperymencie, który polegał na robieniu zakładów w sytuacji rzucania monetą, przy czym wyliczenia statystyczne wskazywały, że ryzykowanie w tej grze było teoretycznie opłacalne. Uczestnicy badania byli osobami anglojęzycznymi, ale posługiwali się również biegle językiem hiszpańskim, stanowiącym jednakże dla nich język obcy.

Okazało się, że gdy eksperyment przeprowadzano po angielsku, uczestnicy podejmowali krótkowzroczne decyzje i rzadziej decydowali się na ryzyko. Natomiast w momencie, gdy badanie odbywało się w języku hiszpańskim, ryzykowali dużo częściej.

"Prawdopodobnie głównym mechanizmem odpowiedzialnym za ten efekt jest fakt, że obcy język jest odbierany mniej emocjonalnie niż język ojczysty. Emocjonalna reakcja może prowadzić do podejmowania decyzji motywowanych strachem zamiast nadzieją, nawet jeśli istnieją duże szanse powodzenia" - tłumaczy Sayuri Hayakawa, jeden z autorów.

"Wiemy z poprzednich badań, że ludzie z natury obawiają się straty, często przepuszczają korzystne okazje. Wyniki naszego badania pokazują, że ta obawa znacznie się zmniejsza, jeśli ludzie podejmują decyzje w obcym języku" - dodaje psycholog Boaz Keysar.

Naukowcy dodatkowo sprawdzali występowanie asymetrii w podejmowaniu decyzji, która zależy od tego, czy to samo zagadnienie przedstawione jest w kategorii zysku czy straty. Ludzie zazwyczaj unikają ryzyka, jeśli problem zostanie ujęty w ramach zysku, a ryzykują, jeśli problem jest przedstawiony w kategoriach straty. Ten psychologiczny efekt jest sprzeczny z ekonomiczną teorią, która głosi, że skłonność do ryzyka powinna być taka sama, niezależnie od sposobu opisu sytuacji.

Badacze stwierdzili, że efekt asymetrii w podejmowaniu decyzji rzeczywiście znika, jeżeli ludzie posługują się językiem innym niż ojczysty.

"Język obcy wprowadza mechanizm dystansowania się, co skłania ludzi do przerzucenia się z intuicyjnego systemu myślenia na bardziej racjonalny" - mówi Keysar.


ostatnia zmiana: 2012-05-01
Komentarze
 
Polityka Prywatności