Chiński jesienną porą

Język chiński, nie tylko z powodu kontaktów handlowych z każdym rokiem cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Niestety, wiedza na jego temat wśród Polaków jest nadal bardzo mała, dlatego dr Joanna Wardęga – Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie przybliża tajemnice związane z nauką języka chińskiego.

Czy język chiński jest naprawdę "trudny"?
Dla Polaków chińska wymowa jest prosta, gramatyka też bo w zasadzie nie ma czasów, brak jest też odmiany przez przypadki czy osoby. Niektóre osoby narzekają na problemy z tonami, czy ze znakami, ale mają one bogate znaczenia, więc z czasem ich nauka staje się przyjemnością i przychodzi z łatwością. 

Ucząc się chińskiego możemy dojść do wniosku, że słowotwórstwo dostarcza wiele frajdy: np. lód + skrzynia = lodówka, elektryczność + mózg = komputer, tydzień + jeden = poniedziałek, miesiąc + jeden - styczeń itp. 

W języku chińskim można doliczyć się kilkudziesięciu tysięcy znaków, wraz z ich wariantami! W życiu codziennym, nawet do czytania gazet i książek, wystarcza jednak znajomość 2-5 tysięcy znaków. Do biegłego czytania tekstów potrzebna jest znajomość ok. 10-15 tysięcy znaków. Osoba, która zna mniej nić 2 tysiące znaków uznawana jest za analfabetę.

W językach chińskich każdy znak tego pisma odpowiada jednej sylabie, dlatego nazywa się je także pismem logosylabowym lub monosylabowym. Większość znaków ma również odrębne znaczenie jako wyraz. Wiele wyrazów składa się z dwóch, trzech znaków.

Jak się nauczyć chińskiego?
Po prostu zacząć, a potem spędzać systematycznie choć trochę czasu nad znakami, pisać je, słuchać chińskich nagrań, oglądać filmy.

Ile potrzeba czasu, żeby nauczyć się chińskiego?
Całe życie, ale aby się komunikować - może nieco więcej czasu niż w przypadku języków europejskich. Kursanci Instytutu Konfucjusza są zwykle zaskoczeni, jak wiele potrafią powiedzieć czy przeczytać nawet po semestrze nauki. W sumie - chiński jest łatwiejszy, niż się zazwyczaj w Polsce wydaje.

Język chiński dla dzieci - czy warto uczyć chińskiego dzieci w wieku szkoły podstawowej?
Zawsze warto się uczyć języków. Dzieci bawią się tonami, znaczkami, śpiewają piosenki, a przy okazji poszerzają nie tylko znajomość języka, ale i wiedzę o innej kulturze.

Dlaczego warto uczyć się chińskiego?

Poza osobistymi decyzjami warto wiedzieć, że według niektórych badań neurofizjologicznych używanie chińskiego pisma angażuje obie półkule mózgowe (w przeciwieństwie do pisma alfabetycznego), co ma się przyczyniać m.in. do niewielkiej przewagi w testach IQ, którą osiągają Chińczycy w porównaniu z Europejczykami. 

Warto więc się uczyć języka chińskiego.


opublikowano: 2012-10-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności