Trwa globalne badanie kompetencji językowych EF

Badanie kompetencji językowych studentów
Strona www: www.ef.pl/

W dzisiejszych czasach język angielski to podstawa. Jego znajomość wśród studentów wydaje się wręcz oczywista. Jednak, czy rzeczywiście tak jest? I jak w takim razie prezentują się polscy studenci na tle reszty świata? Odpowiedzi na te pytania szuka międzynarodowa firma specjalizująca się w organizacji zagranicznych kursów językowych, EF Education First. Więc, studencie, do you speak English?

Pierwsze badanie znajomości języka angielskiego przedstawicieli różnych państw przeprowadzone przez EF Education First spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zarówno mediów, jak i osób prywatnych. Wyniki pokazały, że w znajomości języka angielskiego nie mają sobie równych mieszkańcy państw skandynawskich, na których czele stoją Szwedzi. Okazało się również, że Polacy nie pozostają daleko w tyle, zajmując wysokie 10 miejsce (www.ef.pl/epi).

- Nie da się ukryć, że Polacy świetnie radzą sobie z angielskim – twierdzi Barbara Zach, dyrektor zarządzający polskim oddziałem EF. Badanie EF, English Proficiency Index, pokazało nie tylko, że znajomość języków obcych różni się pomiędzy poszczególnymi państwami, ale też wewnątrz nich samych. Zauważono bowiem, że kompetencje językowe są zależne od wieku, płci i wykonywanego zawodu.

Wydaje się, że najlepszą znajomością języków obcych mogą się pochwalić studenci. Analiza danych uzyskanych przez EF pokazuje jednak, że język angielski najlepiej znają osoby po trzydzieste, a więc osoby pracujące, najczęściej zajmujące stanowiska samodzielnych specjalistów. – Warto dodać, że osoby te często same decydują się na rozwijanie swoich kompetencji językowych – podkreśla Barbara Zach. – Niejednokrotnie motywacją jest tu kariera zawodowa.

Specjaliści wskazują na ogromne znaczenie systemu szkolnictwa w edukacji językowej. Jego efekty zaś są najbardziej widoczne wśród studentów. To było motywacją do rozpoczęcia kolejnego badania, tym razem wśród osób studiujących na uczelniach wyższych. Dzięki temu oprócz kompetencji językowych tejże grupy, będzie można sprawdzić efektywność systemów edukacji w różnych krajach.

- Szczerze zachęcam polskich studentów do udziału w naszym badaniu – zaprasza Barbara Zach. – Dzięki temu nie tylko będą mogli stanąć w szranki ze studentami z całego świata, ale też uzyskają profesjonalną ocenę swoich umiejętności językowych.

Badanie EF polega na rozwiązaniu testu on-line, który jest dostępny na stronie www.ef.pl/epis. Po udzieleniu odpowiedzi na 70 pytań, uczestnik badania otrzyma informację na temat swoich umiejętności językowych, wyrażoną w uznawanej na świecie skali Rady Europy.

EF EDUCATION FIRST jest największą organizacją edukacyjną, która w swojej ofercie posiada zagraniczne kursy językowe oraz naukę siedmiu języków obcych we własnych, międzynarodowych szkołach zlokalizowanych w najpiękniejszych miejscach na całym świecie. Szkoły EF współpracują oraz posiadają akredytacje najbardziej prestiżowych instytutów naukowych i organizacji edukacyjnych (British Council, Hult International Business School, ARELS, ACCET, Southern New Hampshire University)

Więcej informacji na www.ef.pl



opublikowano: 2013-01-22
Komentarze
 
Polityka Prywatności