Sposoby na naukę języka

Czy aby nauczyć się języka trzeba spędzić dziesiątki godzin nad książkami i wbijać do głowy zasady gramatyki? Niekoniecznie! Wystarczy konkretna motywacja do sukcesywnego przyswajania wiedzy. Sposobów na to jest co najmniej kilka.

Zajęcia w szkole językowej, o ile oferuje ona lekcje nastawione na konwersacje i ćwiczenia z native speaker’ami, gwarantują efekty, ale co zrobić, gdy brakuje czasu na angażujący kurs? Sprytem i sposobem można systematycznie rozwijać swoje zdolności lingwistyczne nie tylko w szkole, ale także w domu, środkach komunikacji miejskiej czy lokalach użyteczności publicznej. Poniżej kilka porad przygotowanych przez szkołę EnglishForYou w Warszawie.

Fiszki - wszędzie!

Jednym z najbardziej znanych sposobów jest korzystanie z fiszek, czyli małych karteczek ze słówkami, dzięki którym można regularnie powtarzać te wyrażenia, które sprawiają najwięcej problemów. To poręczne rozwiązanie, ponieważ możemy zabrać je w każde miejsce i skorzystać z nich w dowolnej chwili. Innego rodzaju fiszki to te przyklejane na przedmioty użytku domowego, dzięki czemu łatwiej będzie kojarzyć angielską nazwę danej rzeczy. Dobrym pomysłem jest zrobienie fiszek samodzielnie, a nie kupowanie gotowych w sklepie.


Osłuchanie i oczytanie mimo woli

Jakiegokolwiek języka obcego można uczyć się intuicyjnie. Wystarczy czasem włączyć telewizję bądź posłuchać radia, gdzie używany jest język obcy. Niekoniecznie od razu zrozumie się cały przekaz, ale może uda się chociaż "wychwycić" parę słówek czy zwrotów, które na dłużej zapadną w pamięć.

Podobnie sprawa wygląda z obcojęzycznymi witrynami internetowymi. Warto na nie zaglądać i próbować zrozumieć popularne informacje ze świata, a w przypadku nieznajomości niektórych wyrażeń, sięgnąć po słownik. Co ciekawe, wiele można wynieść również z gier komputerowych, np. po angielsku.

Ćwiczenia umysłu w każdej chwili

Nieco trudniejszą metodą jest "włączenie" myślenia w interesującym nas języku. Chodzi tu o układanie sformułowań w pamięci, opisywanie rzeczywistości czy wymyślanie całych schematów rozmów w obcym języku. Zdecydowanie łatwiej przychodzi to osobom, które przez pewien okres czasu przebywały w danym kraju. Nie każdy jednak ma za sobą takie doświadczenia, ale mając bogatszy zasób słownictwa, można chociaż spróbować "myśleć" po angielsku lub innym dowolnym języku.

 
Polityka Prywatności