Nauka języków na luzie

Nauka języków obcych przed wakacjami

Nudne zajęcia, wkuwanie niepotrzebnych słówek, testy, gramatyka – pod koniec semestru to wszystko może przyprawić o mdłości. Dzieje się tak dlatego, że nieskuteczna nauka języków nie przynosi efektów. Oprócz tego zniechęca do pogłębiania wiedzy, bo nie można wykorzystać jej w praktyce. Wakacje za pasem – warto więc poznać skuteczne i przyjemne sposoby na naukę języków obcych.

Często po latach nauki języka obcego okazuje się, że wciąż możemy nie znać niektórych z pozoru prostych zwrotów. Dzieje się tak, ponieważ język, którego uczymy się z podręczników różni się od tego, wykorzystywanego w praktyce.

Skuteczne sposoby na efektywną naukę

Istnieje wiele sposobów na samodzielną naukę języków obcych. W jej trakcie mimowolnie i bez wysiłku można przyswoić rodowity język obcokrajowców. Eksperci PONS wyróżnili kilka najciekawszych, skutecznych i przyjemnych metod:

Łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli filmy i seriale w oryginale

Oglądanie ulubionych seriali czy filmów pozwoli nie tylko na poznanie nowych słów, ale także wsłuchanie się w akcent, który jest równie ważny, jak znajomość leksyki.

Czytanie obcojęzycznej prasy

Czytanie prasy w języku obcym to również doskonała metoda poznania języka obcego. Nie trzeba zaczynać od The Financial Times, wystarczy zajrzeć do lżejszej prasy, np. oryginalnego Vogue czy Harper's Bazaar. Trudno dostępne tytuły można zastąpić portalami internetowymi. Co ważne, do płynnego mówienia wystarczy 1500 słów, z kolei do czytania już nie mniej niż 4500. Ciekawe artykuły mogą więc być kopalnią językowej wiedzy.

Korzystanie z przydatnych rozmówek i samouczków (nie tylko podręczników)

Wprawdzie wkuwanie wiedzy z podręcznika nie jest ani przyjemne, ani skuteczne, jednak na rynku jest wiele książek np. rozmówek, w których próżno szukać szkolnych terminów. Przepełnione są za to kolokwializmami i językiem potocznym, który tak naprawdę jest najbardziej istotny w porozumieniu się z rodowitym nosicielem języka. Przydatne mogą również okazać się samouczki i kursy, do których dołączane są nagrania.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa z obcokrajowcami

Niestety – nieużywane organy zanikają. Tak samo dzieje się z językiem obcym. Nieużywany - "rdzewieje". Trzeba więc mówić jak najwięcej i wykorzystywać do tego narzędzia przydatne na co dzień, np. Skype czy Facebook, gdzie można porozmawiać ze znajomymi zza granicy lub nawiązać nowe kontakty.

Wyjazd za granicę

Znajdując się w naturalnym środowisku obcojęzycznym człowiek szybciej przełamuje bariery językowe i zaczyna rozmawiać w języku obcym, eliminując błędy. Dobrym pomysłem na osłuchanie się z językiem jest np. wyjazd w ramach programu Erasmus.

Jak podkreślają eksperci PONS nie warto przejmować się błędami w samodzielnej nauce języków obcych. Od poziomu średniozaawansowanego postępy następują bowiem skokowo. Najważniejsze jest natomiast zachowanie systematyczności. Szczególnie teraz, gdy do wakacji jest coraz bliżej warto zadbać o językowe umiejętności.


opublikowano: 2013-06-13
Komentarze
 
Polityka Prywatności