Tajniki nauki języka Chińskiego

Chiny Konfucjusz

Istnieje wiele mitów na temat języka chińskiego, aby przybliżyć wszystkim tajniki nauki tego języka Instytut Konfucjusza w Krakowie przedstawia najważniejsze informacje na temat chińskiego.

Językoznawcy są zgodni, że nie ma jednego języka chińskiego, ale jest przynajmniej 7-8 języków chińskich, które nazywane są głównymi dialektami języka chińskiego, choć wymienia się przy tym także wiele mniejszych. Jako współczesny język ogólnonarodowy (pǔtōnghuà) przyjęto dialekt oparty na dialekcie pekińskim. Jest to język urzędowy, czyli język prasy, radia i telewizji. Posługuje się nim prawie jedna piąta populacji ziemi - mieszkańcy Chin, Tajwanu, Singapuru i Malezji.

Język chiński zaliczany jest do rodziny języków tonalnych. Innymi słowy, ta sama sylaba może być wypowiadana na 4 różne sposoby. Oznacza to, że sylaba którą w języku polskim zapiszemy "ma" w zależności od tego na jakim tonie zostanie wypowiedziana będzie oznaczać mamę, konia, przeklinanie kogoś lub coś o ostrym smaku. Oczywiście, każde z tych znaczeń w chińskim zapisane jest przy pomocy innego znaku. To właśnie chińskie znaki są dla wielu osób najtrudniejsze do nauczenia.

W języku chińskim nie istnieje coś takiego jak alfabet - na każde słowo składa się jeden lub dwa znaki, a czasem i więcej. Wszystkich znaków w języku chińskim jest ponad 50 tyś., ale szacuje się, że przeciętny Chińczyk w życiu codziennym używa około 5-6 tyś z nich. Na najwyższym poziomie egzaminu certyfikacyjnego dla obcokrajowców wymagana znajomość liczby znaków to mniej więcej 5 tysięcy, choć dla czytania prasy powinna wystarczyć znajomość już 4 tyś. Zapis alfabetem łacińskim jest możliwy - od 1959 roku obowiązuje transkrypcja pīnyīn, która stosowana jest, jako środek pomocniczy zapisu fonetycznego.

Wbrew powszechnej opinii język chiński nie należy do najtrudniejszych - nasz język ojczysty jest z pewnością o wiele trudniejszy do opanowania dla przeciętnie uzdolnionego obcokrajowca. W języku chińskim struktura gramatyczna jest bardzo prosta - nie ma żadnych odmian; koniugacji (odmiany przez czasy) czy deklinacji (odmiany przez przypadki i liczby). Dzięki temu, najbardziej zdyscyplinowani studenci są w stanie dość szybko opanować poprawną konstrukcję prostych zdań.

Instytut Konfucjusza w Krakowie jest nie tylko instytucją promująca kulturę chińską poprzez organizację wielu wydarzeń, ale przede wszystkim jest centrum oferującym naukę języka chińskiego na różnych poziomach zaawansowania przy wykorzystaniu najlepszych materiałów dydaktycznych. Kursy prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli - chińskich native speakerów. Ponadto, krakowski Instytut Konfucjusza jest jednym z kilku ośrodków w Polsce posiadających uprawnienia ośrodka egzaminacyjnego, w którym można zdawać oficjalne egzaminy potwierdzające znajomość języka chińskiego dla obcokrajowców.

Źródło: Instytut Konfucjusza w Krakowie

opublikowano: 2013-10-04
ostatnia zmiana: 2014-01-13
Komentarze
 
Polityka Prywatności