Wymiana studencka szansą na rozwój

Spośród wszystkich metod nauki języka obcego, najbardziej praktyczną jest przebywanie wśród osób władających takim językiem. Taka możliwość otwiera się dla studentów dzięki wymianom studenckim, bądź też programom studiowania za granicą, takim jak Erasmus.

Zdobywanie wiedzy w obcym kraju niesie za sobą niespotykane wcześniej możliwości obcowania i poznawania innych kultur. Nie jest to zwykła wakacyjna wycieczka - studia za granicą trwają minimum jeden semestr, czyli kilka miesięcy, a czasem trwać mogą nawet rok.

Program Erasmus istnieje już od ponad 25 lat, lecz polscy studenci z wymiany międzyuczelnianej zaczęli korzystać dopiero od roku akademickiego 1998/99 (wtedy z programu skorzystało 1426 studentów, natomiast w 2011 roku już 15 309).

Od początku istnienia, aż 2 miliony studentów dzięki programowi podjęło naukę w obcych krajach na całym kontynencie!

Zalety i korzyści

Pierwszą zaletą wyjazdu jest zdobycie dyplomu na zagranicznej uczelni i zapewnienie sobie lepszego startu w karierze zawodowej. Pracodawcy przychylnie patrzą na potencjalnych pracowników, którzy pewien etap swojej edukacji ukończyli za granicą. Drugim czynnikiem, może nawet ważniejszym, jest rozwój interpersonalny, doskonalenie własnych umiejętności i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami z całego świata.

"Na Erasmusie nauczyłam się, że nie ma sytuacji bez wyjścia, wszystko da się załatwić na kilka różnych sposobów. Nabrałam pewności siebie, a dzięki stałemu doskonaleniu zdolności językowych, nie bałam się otwierać na ludzi i nawiązywać nowych znajomości" – mówi Agata, która w 2011 roku przebywała na Erasmusie w Coventry w Anglii.

Największą korzyścią z wyjazdu jest zdecydowanie możliwość podszlifowania języka obcego.

"Płynności w mówieniu nie nauczymy się dzięki książkom, a jedynie dzięki regularnemu porozumiewaniu się w obcym języku. Wymiana studencka takie możliwości otwiera, chociaż młodzi ludzie aby nabrać pewności siebie, często przed wyjazdem decydują się na zajęcia z native speakerem" – wskazuje Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej English For You.

Właśnie słaba znajomość języka obcego jest prawdopodobnie najczęstszą obawą przed skorzystaniem z oferty Erasmusa. W takim miejscu warto jednak ocenić wszystkie korzyści, które z takiego wyjazdu płyną. Oprócz wspomnianego już poznawania nowych kultur i nauki języka, należy dodać uczenie się niezależności, tolerancji, poszerzanie swoich horyzontów myślowych czy zasmakowanie zupełnie innego życia.

Mężczyźni chętniej wyjeżdżają

Program obejmuje studiowanie na uczelni w jednym z 33 krajów Europy. Język angielski jest językiem uniwersalnym, którym można porozumieć niemal w każdym państwie. Jednak polscy studenci w latach 2008-2011 najczęściej wybierali Hiszpanię jako miejsce swoich zagranicznych studiów (9114 studentów). Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (8616 wyjazdów), dalej były Włochy, Francja i Portugalia.

Z innych ciekawych statystyk prezentowanych przez Erasmusa warto zauważyć, że spośród polskich studentów mniej oporów przed wyjazdem mają mężczyźni – stanowią niewiele ponad 70% całości. Młodzież z Polski najczęściej na wyjazd decyduje się w czasie studiów magisterskich (prawie 53%), w drugiej kolejności podczas studiów licencjackich (niewiele ponad 45%). Wyjazdy w czasie studiów doktoranckich zdarzają się rzadko.

Z pewnością opinie osób, które już skorzystały z wyjazdu najlepiej przekonają niezdecydowanych.

"Poznałam nowe kultury, nowe obyczaje, system nauczania, a także podejście do studentów, które różni się od tego, które jest w Polsce" – mówi Ania, studentka z Warszawy.

Marcin, już magister, z Gdańska dodaje:

"Taki wyjazd ciężko opisać w dwóch zdaniach. To po prostu trzeba przeżyć, podjąć decyzję o wyjeździe i ‘wycisnąć’ z niego jak najwięcej. Erasmus otwiera przed studentami ogromne możliwości, wystarczy tylko z tego skorzystać".

Źródło: EnglishForYou

opublikowano: 2013-10-16
Komentarze
 
Polityka Prywatności