Jakie są najbardziej efektywne metody & techniki & sposoby nauki języka obcego?

Któż nie zna starego polskiego przysłowia „bez pracy, nie ma kołaczy”, jakże jest ono adekwatne do tematyki skutecznej i efektywnej nauki. Nie wolno nam zatracić się w efektowności poszczególnych metod i technik nauczania, jakich przybywa niczym grzybów po deszczu na współczesnym rynku edukacyjnym.

Efektywność nauki języka po trosze zależy od metody nauczania i nauczyciela, a po trosze od nas samych, naszych predyspozycji, motywacji, poświęcenia czasu na doskonalenie nabytych umiejętności itd. Wielu doświadczonych metodyków podkreśla, iż technika nauki jest w niewielkiej części tylko odpowiedzialna za skutek nauki, niemniej nie można i tego elementu procesu nauki pomijać.

Warto wiedzieć natomiast, iż nie ma ludzi niezdolnych do nauki języka, wszyscy mamy równe szanse w nauce, jedynie nie wszyscy potrafimy odkryć w sobie potencjał drzemiący w zaułkach naszego umysłu. Czasem zniechęcamy się do nauki porażką, wynikającą z zaniedbania własnego bądź nieodpowiedniego sposobu nauki, który jak raz do nas nie trafia. Nie zrażając się niepowodzeniem warto próbować wielu metod nauki, aż do skutku. Nie wszystkim nauka języka przychodzi równie łatwo, niektórzy po prostu wymagają więcej czasu do opanowania języka.

Wraz z upowszechnieniem komputerów i Internetu coraz częściej w nauce języków korzysta się z nowoczesnych technologii. W niektórych przypadkach komputer całkowicie zastępuje nauczyciela, tak jest w przypadku aplikacji na telefony tablety, jak też programów komputerowych uczących języka "krok po kroku". Te techniki nauki mają kluczową zaletę, jaką jest samoorganizacja pracy, to kursant decyduje o tempie nauki, ilości powtórek itp. Niemniej ta sama cecha jest również wadą dla niektórych potrzebujących dozoru, przymusu, dyscypliny, jaka otrzymuje od nauczyciela podczas kursu.

Pośrednim rozwiązaniem są kursy online w grupach, wraz z lektorem, nauczycielem. Część zajęć wirtualnie odbywa się poprzez telekonferencje, komunikatory typu Skype i platformy e-learningowe, zaś część ćwiczeń, testów, powtórek uczeń zobowiązany jest do wykonania samodzielnie w dowolnym czasie. Bądź co bądź to która z technik nauki jest najbardziej efektywna zależy od osobistych preferencji. Statystyki wskazują na szereg technik, które sprawdzają się u większości kursantów, niemniej nie u wszystkich. Tym sposobem trudno jest jednoznacznie określić, które z technik nauczania są najskuteczniejsze, można zaledwie wskazać te, które osiągają najlepsze wyniki wśród osób osiągających sukces w nauce języka.

Do najpopularniejszych metod nauki jest technika bezpośrednia, polegająca na skupieniu się na konwersacji, najlepiej z native speakerem, co jednak nie jest konieczne, bowiem kluczową cechą tej metody jest konwersacja wyłącznie w języku obcym na przeróżne tematy. Prócz metody bezpośredniej wiele sukcesów odnotowują mnemotechniki wykorzystujące budowę mózgu i wiedzę naukową na temat jak przyswaja informacje mózg. Poza mapami myśli, łańcuchami skojarzeń do unikalnych metod nauki należy nauka przez sen, aczkolwiek uznawana jest ona bardziej jako forma powtórki już nabytej wiedzy, utrwalenia wiadomości.

W czołówce najskuteczniejszych metod nauki jest także nauka podczas wyjazdu zagranicznego, zwłaszcza w postaci kursów zagranicznych uczących techniką intensywnego zanurzenia. Kursanci nie tylko uczą się w tradycyjny sposób, w czasie zajęć dydaktycznych, ale również "po szkole" nawiązując relacje między sobą, jak i zwiedzając, oddając się rozrywkom, robiąc zakupy, rozmawiając z rodzinami goszczącymi kursantów itp. Bogaty program kulturalny pozwala sprawić, iż kursanci uczą się szybko, trwale i skutecznie, a w dodatku z przyjemnością, z kursów wracają wypoczęci, zadowoleni. To fenomen, bowiem biorąc pod uwagę ilość zajęć, w jakich kursanci biorą codziennie udział, to nie wakacje, tymczasem ze świecą szukać kogoś, kto po powrocie wypowiedziałby się negatywnie o kursie i doświadczeniach, jakie go wzbogaciły podczas kursu.

O wiele bardziej skuteczną metoda nauki od fiszek, karteczek, słuchania radia obcojęzycznego czy oglądania telewizji jest kontakt z żywym językiem. Z tego powodu tak duża popularnością cieszą się native speakerzy wyprzedzając nowoczesne aplikacje na smartfony i tablety, jak również platformy e-learningowe. Mając możliwości do nauki w różnych momentach dnia warto wykorzystać je do maksimum. Im bardziej różnorodnie będziemy oddziaływać na nasz mózg i wszechstronnie "doznawać" języka, tym efekty będą lepsze i szybsze. Ucząc się nie można zapominać o konieczności utrwalania swej wiedzy. Systematyczność i samodyscyplina to najlepsi sprzymierzeńcy w dążeniu do sukcesu, również nauki języka obcego.

Nie tylko techniki nauki odpowiadają za skuteczność, ale również liczebność grupy kursantów, kontakt z nauczycielem, kwalifikacje i doświadczenie prowadzącego i wiele innych czynników. Bez wątpienia lepsze efekty przynosi nauka bez przymusu, w gronie znajomych, w którym czujemy się bezpiecznie, a także z nauczycielem, który ma swój autorytet w grupie. Nie wszyscy jednak decydują się na tradycyjne kursy, głównie z powodu braku czasu lub funduszy. Intensywne kursy językowe wymagają poświęcenia kilku godzin kilka razy w tygodniu na zajęcia oraz tyle samo czasu na naukę samodzielną w domu, powtórki ćwiczenia.

Wiele osób decyduje się na samodzielność nauki z dostosowaniem tempa do indywidualnych potrzeb i możliwości. Temu sprzyjają zajęcia indywidualne typu korepetycje, jak również możliwość odbywania kursu online, bądź z płytą CD. w tej formie nauki o jej skuteczności decyduje motywacja i samoorganizacja nauki. Nie ma tutaj miejsca na poddanie się i zniechęcenie.

Bardzo skuteczną metodą nauki jest tworzenie własnych notatek, czy to w wersji elektronicznej, czy papierowej. Jeszcze bardziej efektywną technika jest samodzielne tłumaczenie tekstów. Słówka, których znaczenia musimy odnaleźć w słowniku o wiele lepiej wpadają w pamięć trwałą niżeli znaczenia podane przez podręcznik, czy program. Przydatne temu jest poznanie zasad konstrukcji jakościowych notatek, najlepiej w formie mapy myśli, wykresów i konspektów. Dla niektórych przydatną pomocą jest również otaczanie się kartkami, notatkami i informacjami związanymi z nauką i aktualnie przyswajanym materiałem.

Ciekawą metoda na naukę jest zabawa, także dla dorosłych, czy to z piosenką, czy gra towarzyska ze znajomymi, czy tez niezawodne memory, scrable czy inne gry doskonalące pamięć i refleks językowy. Kiedy brak nam towarzystwa do zabawy można skorzystać z gry online, czy to w towarzystwie międzynarodowych graczy w pewnym sensie wymuszających komunikacje w języku obcym, czy też gry z komputerem. Rywalizacja z innymi potęguje motywację, co jest bardzo korzystną sytuacją dla ucznia, stąd wiele kursów online zapewnia możliwość rywalizacji wynikami testów, ćwiczeń z listą swoich znajomych również uczących się języka przy pomocy tej samej aplikacji. Wielość technik nauczania zapewnia swobodny wybór i dopasowanie tej najlepszej.

Nieustannie metodycy modyfikują już znane techniki zapamiętywania i doskonalą metody nauki języka, stąd też powstaje szereg unikalnych metod wykorzystujących neurobiologię i inne dziedziny nauki do zapewnienia jeszcze efektywniejszej nauki.

Zbiór 45 eksperckich porad na temat nauki języka

A teraz zobaczcie jakie techniki i metody nauki języków obcych polecają eksperci językowi czyli nauczyciele/blogerzy/językoznawcy w poradniku Sprachcaffe "Jak nauczyć się języka obcego": http://www.sprachcaffe.com/polski/poradnik/jak-nauczyc-sie-jezyka-obcego.htm


data ostatniej modyfikacji: 2015-01-29 14:04:14
Komentarze
Ostatnie:
21.06.2016 14:09
Dodał(a): ~Justyna
Moim zdaniem każdy człowiek sam powinien wybrać metody, które do niego pasują. Najlepszy jest miks czynności, które sprawiają nam przyjemność. Podrzucam tu 50 pomysłów na naukę języka obcego: http://dajslowo.pl/sposoby-na-nauke-jezykow-obcych-50-pomyslow/
27.08.2015 8:29
Dodał(a): ~Olo
Potwierdzam dopiero kontakt i interakcja z językiem przynosi oczekiwane rezultaty. Najważniejsze to nie tylko słuchać czy czytać, ale próbować coś powiedzieć. Teraz przerabiam kurs metodą Emila Krebsa i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej, zaczynając uczyć się sam bardzo brakowało mi sposobu na naukę konwersacji. Teraz już jestem na 20 lekcji i naprawdę zaczynam mówić :P
15.02.2015 17:57
Dodał(a): ~MirosW
nie wiem jak się nazywa ta metoda którą stosuje szkoła Speak Up ale wreszcie widzę efekty nauki chodząc dwa razy w tygodniu.
 
Polityka Prywatności