6 najdziwniejszych języków świata

„Język jest podstawową formą komunikacji człowieka, który niczym żywy organizm ciągle ewoluuje czasem dochodząc do kresu swojego życia, a czasem rozwijając się dalej. Ta ewolucja sprawia, że z jednego prajęzyka powstało tak wiele różnych form porozumienia werbalnego.” – mówi Monika Brzezińska ze Sprachcaffe – organizatora kursów językowych za granicą.

1. Współcześnie najrzadziej używanym świata językiem jest ayapaneco, jedne z autochtonicznych języków Meksyku, którym do niedawna posługiwało się tylko dwóch mężczyzn urodzonych w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Niestety nie dość, że było ich tylko dwóch to jeszcze do lat ze sobą nie rozmawiali, ponieważ byli pokłóceni. Język był na skraju wyginięcia na szczęście dwaj mężczyźni "znaleźli wspólny język" pogodzili się i założyli szkołę ayapaneco, w której teraz razem są nauczycielami.
Zobacz też: Najczęściej używane języki na świecie.

2. Grupa językowa khoisan z południowej i środkowej Afryki jest przykładem tak zwanego języka mlaskowego, w którym komunikacja odbywa się przy pomocy prostych dźwięków fonetycznych przypominających osobie postronnej mlaskanie. Warto zaznaczyć, że języki te badał między innymi prof. Roman Stopa, który jako jedyny stworzył analizę całego zagadnienia, oraz napisał prosty słownik, na którym pracują do dziś badacze tej części świata.

3. Na południu naszego kraju, pomiędzy Śląskiem a Małopolską w powiecie bielskim znajduje się miejscowość Wilamowice, której mieszkańcy posługują się językiem wilamowickim (wymysiöeryś), który należy do grupy języków zachodniogermańskich i jest spokrewniony ze staro fryzyjskim. Język jest ten jest po prostu językiem osadników fryzyjskich, których osiedlono w tym miasteczku w XIII wieku. Ponieważ wokół panował żywioł polski, dlatego też mieszkańcy bardzo zamknęli się w swoim małym świecie i zachowali w niemal niezmienionej formie język przodków. Dziś wilamowickim posługuje się 70 osób, głównie starszych, ale dzięki pracy kilku osób także i najmłodsi zaczynają wracać do starej tradycji.

4. Wyspa Gomera, wchodząca w skład Wysp Kanaryjskich, posiada także dość charakterystyczny język, którym posługują się tamtejsi mieszkańcy. Język silbo gomera jest po prostu formą gwizdów, które układają się na fonetyczną składnię, oparta na języku kastylijskim. Pierwsi hiszpańscy mieszkańcy tych wysp, mieszkali dość daleko od siebie, a strome i niebezpieczne wąwozy utrudniały poruszanie pomiędzy hacjendami, w związku z czym początkowo w celach obronnych stworzono jeżyk oparty o gwizdy, które słyszalne były wyrazie dość daleko. Ciekawostką jest fakt, że te gwizdy są po prostu zaszyfrowanymi znakami fonetycznymi, które odbiorca układa w jeden wyraz.

5. Na świecie występuje też dość sporo sztucznych języków stworzonych jedynie przez ludzi w określonych, choć bardzo różnych celach. Najsłynniejszym z nich jest bez wątpienia Esperanto, który z założenia miał stać się językiem, przy pomocy którego ludzie z całej planety mogli by się ze sobą porozumiewać. Pomysłodawcą idei tego języka był urodzony w Polsce Żyd Ludwik Zamenhof, który to pod koniec XIX wieku chciał stworzyć język, który przestałby by być barierą w porozumiewaniu się między ludźmi.

6. Innym sztucznym językiem jest Lincos, stworzony przez holenderskiego matematyka, Hansa Freudenthala. Język ten opiera się na liczbach naturalnych i systemie binarnym i powstał by ułatwić porozumienie się z ewentualnymi przedstawicielami gatunków spoza naszej planety.

Jak widać z powyższych przykładów, języki nie tylko powstają naturalnie, ale mogą być także formą sztucznego wytworzenia do celów naukowych, społecznych a nawet rozrywkowych.


data ostatniej modyfikacji: 2015-03-26 21:33:43
Komentarze
 
Polityka Prywatności